Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Hırka

Çocuklar için çok güzel örgü hırka ve şapka modelleri yapılışı. Haraşo örgü modeli ile hazırlanmış. Yapılışı oldukça kolay. Haraşo örgü modelini ben düz örgü ile yapanlardanım. Siz hangi tekniği kullanıyorsunuz. Düz mü ters mi örerek yapıyorsunuz. Bebek hırkalarında, şapkalarda, boyunluklarda ve daha birçok modelde haraşoyu kullanıyoruz. Ve her örgüye yakışıyor. Ve aralarına model katarak da örüyoruz. Mesela selanikli haraşo hırka modeli. Genç kızlar için çok güzel bir model. Haraşo bebek battaniyesi yapımı örüp takıp olarak bu şiş örgü modellerinden hırka ve şapka modelini de örebilirsiniz. Veya şapka olarak battaniyenin yanında olan tarifi kullanabilirsiniz.

Bebek Hırka Modelleri Yapılışı

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Kullanacağınız ipe göre ilmek sayıları, cm ölçüleri, değişecektir. Elinizin sıkılığı veya gevşekliği de örgünün boyutlarını etkileyecektir. O yüzden ilmek hesabı yapıp ona göre örebilirsiniz. Biz yinede sizlere 5 farklı yaşın boyutlarını vereceğiz. Yani ilmek sayılarını. Yine şema üzerinde de ölçüleri bulabilirsiniz.

Örgü hırka için vereceğimiz boyutlar 6 ay, 1 yaş, 1.5 yaş, 2 yaş ve 3 yaş. Bu ölçülere göre ilmek hesabını yapabilirsiniz. Göğüs genişliği için sırasıyla cm ölçüleri 51- 53,5 – 58.5-61-66 cm. Uzunluk 24, 28, 30.5, 33, 35.5 cm. Şapka için 33, 38, 43 cm. İplik olarak % 72 yünlü, %15 naylon, % 13 kaşmir bir iplik kullanılmış. 5 mm iğne ile örülmüş ve 16 mm çapında 3 tane düğme kullanılmış.

Bu kullanılan iplikte 17 ilmek * 34 ilmek = 10 * 10 cm denk gelmiş. Sizin kullanacağınız ipte farklılık gösterebilir. Aşağıdaki şemada sırasıyla yaş grubuna göre cm ölçüleri verilmekte. Ona göre örebilirsiniz.

Örgü Hırka 2

Arka ve kollar tek olarak örülür. Yani arkadan başlanır. Artırma yapılır kollar örülür. Yaka boşluğu unutulmamalıdır. Daha sonra ilmek kesilerek önler örülür. Ve hırka biter.

Örgü Hırka 1

Örgü Hırka

Kaynak : https://www.baby.ru/blogs/post/311099278-100903367/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler