Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Elazığ Lif Modelleri Yapımı

Şişle örülen lif modellerimize devam ediyoruz. Sırada yine çok beğeneceğiniz yöresel lif modellerinden videolu anlatım vak. Elazığ lif modelleri yapımı. Yeşil renklerle örülmüş hatta bebek battaniyesi modellerinde de kullanacağınız örneklerden. Örgü burgu modeli, selanik örgü modeli ve haraşo örgü modellerinin birleşiminden oluşan bir örnek. Çeyizlik lif modelleri olarak örmekten bebek battaniyesi olarak örmekten çekinmeyin.

Şişle lif modellerinden daha önce de farklı modellerin anlatımlarını paylaştık. Mesela takım lif modelleri ördük. En çok tığ işi lif modellerinde takımlar yapıyorduk. Peki şişle takım olmaz mıydı. Tabiiki olurdu. En güzel örneği ise şişle takım lif modeli yapılışında bulabilirsiniz. Şişle kolay uzun lif yapılışı değişik örneklerden. Tek şiş olan tunus işinden de güzel lifler örüyoruz. Yeni modele geçmeden önce tunus işi life göz atmanızı öneririm.

Elazığ Lif Modelleri Yapımı

Burgulu Elazığ Lif Modeli Nasıl Örülür?

Yine farklı bir iki şiş lif modelinin anlatımını sizler için hazırladık. Çok sevilen örgü modellerinden olan selanik modelimizi burgu örneği ve ajurlarla bir araya getirerek iki şiş şif modeline uyarladık. Selanik örneğini bir çok şiş işi örgüde kullandığımız gibi farklı modellerle uyarlayarak iki şiş lif modellimize de yakıştırdım.

Elazığ lif modelleri yapımı için şişe 5 ilmekle başlayıp arttırarak önce 15 ilmeğe daha sonra sayımızı yine arttırarak 21 ilmeğe çıkardık. 21 ilmeğin 5 ilmeğini haraşo 11 ilmeğini düz ve kalan 5 ilmeğini yine haraşo olarak örüp arka yüzde selanik örneğimiz için ayırmış olduğumuz 11 ilmeğini 1 düz 1 ters örüyoruz. Tekrar ön yüze geçtiğimizde selanik örneğini ters ve alttaki ilmeğe batarak düz örüyoruz. Aynı işlemi 11 ilmeğimize uygulayıp toplamda 10 sıra olacak şekilde örüyoruz.

10 sıra selanik örneğimizden sonra selanik örneğinin sağ ve sol kısmından ajurlarımızı açarken selanik örneğimizin orta kısmındaki 5 ilmeğe de burgu desenini uyguluyoruz. Bu şekilde lifimizi devam ettirip istediğimiz büyüklüğü elde edince yine kesme işlemine başlayıp lifimizi 5 ilmeğe kadar düşürüp sonlandırıyoruz.

Elazığ Lif Modelleri Yapımı 2

Şiş örgüsü lifimizi yaparken lif ipi ve 2 numara misinalı örgü şişi kullanıyoruz. Sizler de öreceğiniz ip ve ipinize uygun seçtiğiniz şişelerle yeni lifi örebilirsiniz. Burgulu Selanik örneğimizle yaptığımız lifi bebek battaniyelerine, masa örtülerine, şal, kırlent yüzleri ve daha bir çok örgü işinize uyarlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler