Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır?

Mor, lacivert, koyu mavi tonlarda renge sahip menekşeler bir çok kişi tarafından sevilir ve her yerde yetiştirmek istenir. Ne yazık ki, bazı sebeplerden dolayı rengini ve çiçeklerini kaybedebilir. Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır ve hasta menekşe bakımı konusunda biraz araştırma yaptım, öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak isterim. Bu güzel bilgilere geçmeden önce göz atmanızı istediğim farklı konularda var. Pratik bilgilerde çiçek bakımlarına değiniyoruz. Afrika menekşesi nasıl çoğaltılır değinmiştik. Orkide bakımı, orkide saksı ve toprak değişimi çok ilgi gören, sizlerden çok istek alan bilgilerden.

Uygun yer, toprak ve bakım sayesinde bütün sene boyunca çiçekli kalması mümkün. Bunlardan bir yada bir kaç tanesi menekşenin eski canlılığını kaybetmesine sebep olabilir. Toprağın hava alamaması, yanlış ilaçlama, yanlış gübre kullanımı ve stres gibi sebepler menekşelerin solmasına, hastalanmasına sebep olur.

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 8

Menekşe Nerede Durmalı?

Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir bölgede durmalı. Nemli ortam çürümelere ve mite hastalığına sebep olabilir. Asidik özelliğe sahip toprakları sever.

Afrika Menekşesi Çiçek Açmıyorsa

Hasta menekşe bakımında olduğu gibi, ölü yaprak ve çiçekleri sık sık temizleyin. Eski canlı yaprakları başka saksılara ekip çoğaltabilirsiniz. Ölü çiçek ve yapraklar temizlendikten sonra saksı büyüklüğünü kontrol edin. Çiçeği ilk aldığınızda dikkat etmediyseniz, saksı derinliğinin 10 cm den büyük olup olmadığı kontrol edin. Menekşe, kökleri saksının drenaj deliklerinden çıkmadan yada saksıyı tamamen sarmadan çiçek açmayabilir. Çiçek açmama sebebi saksı büyüklüğü olabilir. Saksıyı kontrol edin, büyükse saksıyı değiştirin.
Menekşelerin çiçek açması için en çok ihtiyaç duyduğu şey Fosfor elementidir. Direkt fosfor veremeyiz. Fosfor için tohumlardan faydalanabilirsiniz. Fasulye, nohut, mısır vs aklınıza gelen evinizde olan tohumlardan birer kaşık koyun, yumurta kabuğu ve muz kabuğu ilave ettikten sonra toz haline gelene kadar robotta çekin. Karşımın üzerine su ilave edin. Isık görmeyen bir yerde 5 gün bekletin. Süzün, 2 lt suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karışımdan ilave edin ve sulama suyu olarak kullanın.

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 9

Afrika Menekşesi Budama, Saksı Değiştirme

Menekşenin dallarını ve çiçeklerini tamamen kurumadan kopartmayın. Kökü hava alacak şekilde eski yaprakları kopartın. Kopardığınız yeşil yaprakları küçük saksılara dikin, bir kaç hafta sonra yeni menekşelere sahip olacaksınız.

Saksı değişimini yukarıda belirttiğimiz gibi, kökler tamamen saksıyı sarmadan değiştirmeyin. Toprakta tuzlanma gördüğünüzde de saksıyı ve toprağı değiştirin.

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 1

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 2

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 3

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 4

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 5

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 6

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 7

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır?

Solan Çiçekler Nasıl Canlanır?

Çiçeklerinin solması yada dökülmesi, çiçeğin dinlenme zamanına geçmiş olabileceğini de gösterin . Bununla birlikte ışık, ısı ve sulama durumu da menekşenin solmasına sebep olabilir. Topraktan çıkartın, cansız solgun çiçek ve yaprakları ayırın Daha sonra yeni toprağına dikin. Menekşe nerde durmalı konusunda bahsettiğimiz şartların uygunluklarını kontrol edin.

Hasta Menekşe Bakımı

Çürüme var ise; topraktan çıkartın, hasta yaprak ve kökleri tamamen temizleyin. En son kalan kök ve üst yaprakları ıslatın ve bir kavanozun içerisinde köklenmeye bırakın. Köklendikten sonra saksıya alabilirsiniz.
Yumurta kabuğu ve muz kabuğu karışımını kontrollü bir şekilde uygulayın.

Menekşe Bakımı Püf Noktaları

Sarkmış yapraklar, bitkinin fazla ışık aldığı anlamına gelebilir.
Az ve yetersiz çiçek açması ve dik yapraklar,güneş ışığının az olduğu anlamına gelebilir.
Yazın, kuzeye ve doğuya bakan; kışın, güney ve batıya bakan pencere kenarlarına koyun.
Ortam nemi % 70 üzerine çıkarsa yapraklarda çürüme oluşur.

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır? 10

Kaynak: https://www.violetbarn.com/plant_care/lessons/restoringrestarting-african-violets/#:~:text=Give%20it%20good%20light%2C%20remember,cover%20the%20(small)%20neck.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler