Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir

Pratik fikirlerle devam ediyoruz. Anneannelerimizden kalan babaannelerimizden kalan çok eski fikirler hala günümüzde de geçerliliğini koruyor. Küçük hileler hayat kurtaracak. Pratik bilgiler bildiğimiz çok eskilerden kalan günümüze kadar gelen fikirler. Bitkilerde karbonat kullanmanın faydaları, bulaşık parlatıcısı ile banyo temizliği gibi işimizi kolaylaştıracak bize zamandan kazandıracak fikirler hazırladık. Eskilerden kalan 10 pratik fikir ile devam ediyoruz.

Hayatımızı Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Hayatımızı kolaylaştıracak fikirlerle devam ediyoruz. Bazen böyle küçük hileler hayat kurtarır. Eskilerden kalan 10 pratik fikir işimize yarayacak günlük hayatta kullanacağımız yöntemleri içeriyor.

1- Suya yarım aspirin koyarsak çiçekler 2 kat daha uzun süre yaşar. Aspirin, Krizantem, karanfil, Gladioli ve güllerin korunmasına yardımcı olur. Nergis çiçekleri için ise suya bir tutam tuz eklemek daha iyi gelecektir. Yıldız çiçeği için biraz sirke kullanabilirsiniz.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 2

2- Okuma yazma öğrenen çocuklar için lastik kullanabilirsiniz. Lastik ile kalemi resimdeki gibi çocuğun bileğine bağlayabilirsiniz.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 6

3- Yağ lekesine tuz dökmek gerçekten işe yarıyor. Kıyafetinize yemek damladığında, yağ döküldüğünde hemen üzerin tuz dökelim. Tuz yağın birçoğunu emecektir. Üzerine tuz dökelim ve bekleyelim. Kıyafetleri yıkarken lekelerin çıkması daha kolay olacaktır.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 7

4- Kurumuş ojelere çözüm. Kurumaya başlayan ojelerin içine birkaç damla aseton damlatabilirsiniz. Hem ojeler daha parlak görünecektir. Çok fazla eklememeye dikkat edin. Bu kez çok sulu olacaktır.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 8

5- Yanmış tavalara çözüm. Yanmış tavanın içine birkaç yemek kaşığı tuz döküp yarım saat kaynatmak.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir

6- Eldeki meyve sularından oluşan lekelere çözüm. Pancar soyarken, vişne temizlerken ellerimiz mor olur. Sabunla yıkadığımızda çıkmaz bu lekeler. Ellerinizi bir parça limon ile ovabilirsiniz.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 3

7- Kaynarken çatlayan yumurtalara çözüm. Yumurta haşlarken suya tuz katarsak yumurtaların çatlamasına engel olamayabilir ama beyazların sızmasına engel olur. Doğal tadı korur.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 5

8- Ekmek dilimlenirken çok ufalanıyorsa bıçağı kaynar suya soktuğumuzda ufalanmaya engel olacaktır. Bıçağı kaynar suya batırıp bezle sildikten sonra ekmekleri dilimleyebiliriz.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 4

9- Böcek ısırıklarına patates. Böcek ısırıklarından kaynaklanan kızarıklar, tahrişler ve iltihabı gidermeye yardımcı olur. Küçük bir patates alalım. Yıkayalım ve keselim. Böcek ısırığının üzerine koyalım ve bandajla sabitleyelim. Yarayı nemlendirir patates, kaşıntıyı azaltır, iltihaplanmayı azaltır.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 9

Ben çocukken annem patatesi başı ağrıdığı zaman sarardı. Eminim baş ağrısına da iyi geliyordur.

10 – Saati pusulaya çevirebiliriz.  Kol saati alalım. Saatin ibresini güneşe bakacak şekilde çevirelim. Daha sonra akrep ve 1 rakamı arasındaki açıyı ölçelim. Açıyı ayıran çizgi güneyi gösterir. Öğleye kadar güneş güneyin sağ tarafında öğleden sonra solda olacaktır.

Eskilerden Kalan 10 Pratik Fikir 1

Kaynak : https://brightside.me/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler