Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ekmek Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Ekmeklerin bayatlamasını önlemek ve tüketileceğinden fazla ekmek alınması ve değerlendirilmek istenmesi durumunda, pratik bilgiler yoluyla ekmeklerin israf edilmesinin önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Ekmeklerin daha uzun süre bayatlamadan dayanabilmesi için, bir torbaya hava almasını engelleyerek yerleştirmek çözümlerden biri olarak tavsiye edilmektedir. Ekmek dolabındaki ekmeklerin küflenmemesi için  iki haftada bir ekmek kutusunun sirkeli su ile silinmesinde fayda olacaktır. Yine küflenmenin önlenmesi için ekmekler tahtalardan yapılan bir ızgara üzerine konabilir. Ekmeklerin uzun süre dayanabilmesi için ekmek kutusunun içine küçük bir kapta biraz tuz koymak işe yarayacaktır. Ya da aynı şekilde ekmek kutusunun içerisine soyulmuş bir elmanın veya patatesin yerleştirilmesi de aynı görevi görmektedir.

 

Ekmek Bayatlaması Nasıl Önlenir?

 

Bayat ekmeklerin değerlendirilmesi için de birçok yöntem bulunmaktadır. Örneğin; bayat ekmek köfte yapımında kullanılabileceği gibi çorbaların yanında kızartılmış olarak ikram edilebilir. Bayat ekmekler fırında kıtırlaştırılıp toz haline getirilmek suretiyle, galeta unu olarak kullanılabilmektedir. Yine bayat ekmekler mikser vasıtasıyla un haline getirilerek kullanılabilir. Ya da küçük küçük kesilen bayat ekmekler kızartılarak ve kapaklı bir kavanozda buzdolabında muhafaza edilerek, ihtiyaç olduğunda ve tercihe göre çorbalarda kullanılabilmektedir.

Ekmeklerin bayatlamasının ve küflenmesinin önlenmesi için pratik bilgilerin bilinmesi israfın engellenmesi açısından önemli olmakla birlikte, bayat ekmeklerin de birçok şekilde değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bu şekilde ekmek israfının önüne geçilmekte ve ihtiyaç anında elde hazır malzeme bulundurulması söz konusu olmaktadır.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler