Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Pullu Babet Patik Modelleri

Tığ işi örgü modellerinden patik modellerinden pullu patik yapılışı hazırladık. İstediğiniz renklerle örebilirsiniz. Pullu babet patik modelleri örgü tabanlıkla ördüğümüz bir model. Siz isterseniz keçe tabanlar üzerine patikler yapabilirsiniz. Daha önce keçe tabanlı patik modellerine örnekler hazırlamıştık. İnceleyerek örebilirsiniz. Örgü patik yapılışına benzer bir örnek olarak daha önce incili patik yapılışı hazırlamıştık. Tarifine incili makosen patik yapımından detaylarına ulaşabilirsiniz. Şimdi pullu pabet patik modelleri yapılışına geçelim.

Pullu Babet Patik

Pullu babet patik modellerinin hemen malzeme listesi ile başlayalım. 1 yumak patik ipi, 2 mm tığ, 1 cm pul, makas. Malzemelerimiz bu kadar. Şimdi kısaca yapılışına değinelim.

Pullu Babet Patik Modelleri

 38 numara olarak hazırladığımız modelimizi örgü taban üzerine örüyoruz. Topuk kısmında 13 ilmek ayırıyoruz. Topuk kısmına yükseklik vermek için yarım trabzan olarak örüyoruz. Diğer ilmeklerimizi sık iğne olarak örüyoruz. Topuk kısmındaki yarım trabzanlarımız her sırada sağda ve solda birer ilmek artarak ilerliyor. 5 sıra bu şekilde ördükten sonra burun kısmındaki orta ilmeği buluyoruz ve 5 ilmek gerisinden ipimizi takıp orta ilmekte dahil 9 sık iğne yapıyoruz. Her sırada sıra başında ve sıra sonunda yanlardan iki ilmek kaydırma yaparak patiğimizi topluyoruz. Patiğimizin pullarını düz sık iğne sırasında kullanıyoruz. Pul taktığımız sıraların başında ve sonunda 1 sık iğne örmeden ilerliyoruz ve pulların arasında da 1 sık iğne bir pul olarak örüyoruz. Bu işlemi bir sırada 12 pul olana kadar tekrar ettikten sonra artırma işlemi yapmadan aynı sayıda 4 sıra daha 12 pul olarak örüyoruz. Sonrasında patiğimizin kenarlarını örüyoruz ve 11 sıra olduktan sonra kenar oyası olarak ters sık iğne tekniği uyguluyoruz ve en son olarak son sıradaki ilmeklerin boşluğundan batarak ilmek kaydırma tekniği uyguluyoruz. Bu patiğimizin daha muntazam durmasını ve ayaktan çıkmamasını sağlıyor. Yapacak olan herkese kolay gelsin.

 

Pullu Babet Patik Modelleri 1

Pullu Babet Patik Modelleri 2

Pullu Babet Patik Modelleri 3

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler