Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dünya Kadınlar Günü Okul Öncesi Etkinlikleri

8 Mart Dünya Kadınlar günü yaklaşmak üzere. Bizde çocuklarımızla birlikte yapacağımız güzel etkinlikler hazırladık. Dünya kadınlar günü okul öncesi etkinlikleri arasında çok güzel projeler yer almakta. Beğendiklerinizi okulda, evde yapabilirsiniz. Sınıf içi etkinlikler olarak da şahane projeler var. İtalya’da kadınlar günü simgesi olarak mimoza çiçeği kullanılmış. Mimoza çiçeğini seçilmesinin arkasında tarihi bir sebep var. 1946 da kadınların eşitliği için mücadele eden 2 aktivist Rita Montagna ve Teresa Mattai kadınlara, kadınlar gününü mimoza çiçeği ile kutlamayı önermişler. Diğer kadınlarda saygı duyarak kabul etmişler. O günden beri mimoza çiçeği kadınlar günü simgesi olmuş.

Dünya Kadınlar Günü Okul Öncesi Etkinlikleri 56

Mimoza kadınsı dünyayı temsil ediyor. Mimoza çiçeği narin fakat güçlü bir çiçek. Mimozanın sarı tüylü, uçucu çiçekleri, kırılmayan güçlü dalları kadınlara benzetiliyor. Mimoza çiçekleri kırılgan ve narin görünmelerine rağmen çok dayanıklı bir bitki. Çok az bakım gerektirir ve kuraklığa da dayanıklıdır. Tıpkı kadınlar gibi. Bu yüzden İtalya’da da çok yetişen bir tür olduğu için mimoza çiçeği kadınlar günün simgesi haline gelmiş. Bence güzel bir seçim olmuş. Ülkemizde de simge haline gelebilir ve çocuklarımızla çok güzel etkinlikler yapabiliriz. Galerideki etkinliklerde ağırlıklı olarak mimoza çiçeği simgeliyor.

Dünya Kadınlar Günü Okul Öncesi Etkinlikleri 78

Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

Dünyada her yıl 8 Mart dünya kadınlar günü olarak kutlanıyor. Kadınlar günü ilk kez 1909 yılında New York’ta kutlanmış. Sonrasında 1977 de birleşmiş milletler uluslararası dünya kadınlar günü olarak belirlemiş. Ve dünya çapında kutlamalar yapılmış. Kutlamalar ülkemizde de yapılıyor. Okul öncesi çocukluktan başlayıp 7 den 77 ye herkes kutluyor. Bizde bu kapsamda çok güzel etkinlik örnekleri hazırladık. Dünya kadınlar günü okul öncesi etkinliklerinde kağıttan çiçekler yapabilirsiniz. Mesela kağıttan karanfil yapımını inceleyebilirsiniz. Karanfil çiçeklerini sarı yaparak mimozaya dönüştürebiliriz. Anneler günü fikirleri hazırlamıştık. Orada bulunan örnekleri kadınlar günü içinde yapabiliriz. Şimdi birlikte 8 Mart dünya kadınlar günü etkinliklerini inceleyelim.

Resimleri inceledik. Şimdide birkaç video izleyelim. Sizde beğendiğiniz fikirleri okulda öğrencilerinizle evde çocuklarınızla birlikte yapabilirsiniz. İyi seyirler.

 

Kaynak : https://www.lifesavvy.com/19944/the-tradition-of-giving-mimosa-flowers-on-womens-day/

www.www.experiencebellavita.com/why-is-mimosa-flower-the-symbol-of-italian-womens-day/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler