Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

Her yıl 12 – 18 Aralık haftası yerli malı haftasını kutluyoruz. Yerli malı haftası ne zaman sorusunun cevabıyla başlayalım ilk olarak. Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. İlk okul yıllarında heyecanla kutladığımız günlerden biri. Bugün yerli malı haftası etkinliklerinde neler yapabiliriz ondan bahsedeceğiz. Ben ilk okul yıllarında portakal olmuştum. Küçük bir tiyatro hazırlamıştık. Şimdi kızım ilkokulda ve o kutluyor. Hazırlıklarımızı şimdi onun için yapıyoruz. Evden mısırlar, portakallar, kestaneler, elmalar getirirdik. Kekler, börekler yapardı annelerimiz onları getirirdik. Yerli malı olarak neyimiz varsa getirir tüm sınıf bir arada kutlama yapardık. Yerli malı şapkası, yerli malı şiirleri ezberlerdik. Yerli malı haftası şiirleriyle ülkemize ait ürünleri anlatırdık. Fındıkları, cevizleri, portakalları küçük küçük şiirlerle anlatır o meyve sebzelere ait şapkalar kullanırdık. Kostümler hazırlardır. Yerli malı haftasında ne yapılır derseniz sınıfta panolarımızı süsleyebiliriz. Evimizde bulunan meyvelerden, ikramlıklardan getirebiliriz. Şiirler ezberleyebiliriz. Küçük tiyatro gösterileri hazırlayabiliriz. Yerli malı ürünleriyle alışverişler yapabiliriz. Okul öncesi etkinliklerinde meyveler, meyve sepetleri, fotoğraf çekimleri için anı alanları oluşturabiliriz. Meyve ve  sebzelerle boyama etkinlikleri yapabiliriz. Sizlerinde aklınıza gelen fikirler varsa bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdi yerli malı haftası etkinliklerini inceleyelim.

Yerli Malı Haftasında Ne Yapılır?

Aralık ayının Yerli Malı Haftasını kutlamaya başlıyoruz. Yerli malı ürettiğimiz ürünlerin farkındalığını artırmak, ürünlerin satışını artırmak için yerli malı haftasını kutluyoruz. Yetişen meyveleri, sebzeleri, yemişleri anlatıyoruz. Hangi şehirlerde çıktığından bahsediyoruz. Şapkalar, kostümler hazırlıyoruz. Çok güzel etkinlikler hazırlıyoruz. Sizlere bugün fikir verecek en güzel yerli malı haftası etkinlikleri hazırladık. Hadi birlikte izleyelim. Bu etkinlikleri sınıf içinde yapabileceğimiz gibi evde de yapabiliriz.

Gelin şimdi güzel bir yerli malı tacı yapımı videosu izleyelim.

3 farklı şeklide meyve desenli kartondan şapka yapımı yerli malı haftası için uygun model izledik. Elimizde olan malzemelerle çocuklarımıza yerli malı tacı yapabiliriz. Yine aşağıda hazırladığımız galeride şapka modelleri, evalarla yapılmış şapkalar, fotoğraf kartları, meyve tabakları, sınıf pano örnekleri, sınıf içi çalışmaları var. Uygun olanları hazırlayabiliriz.

 

 

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler