Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Açıklamalı Motifli Hırka

Çok güzel bir motif. Çok güzel bir örnek. Her modele çok yakışıyor. Yine sizlerle kendi ördüğüm hırkanın yapılışını da paylaşacağım. Orada motifleri nasıl birleştirdiğimi anlatmıştım. Motifli hırka birleştirmeyi o şekilde yapabilirsiniz. Bu güzel kare motif hem evde kalan ipleri değerlendirmek için çok iyi bir örnek hem de birçok modele yakışıyor. Şal modelleri, bebek battaniyeleri, kırlentler, hırka modelleri, yelek modelleri, bebek örgüleri gibi birçok örgü örüyoruz. Altıgen hırka modeli yapılışı aynı teknikle yani aynı motifin altıgen hali ile örülüyor. 5 parçadan hırka nasıl örülür detaylı paylaşımını hazırlamıştık. Aynı motifin farklı bir düzeni ile örülüyor. Aynı motifle yapılmış daha çok anlatımlı örneğimiz var. Tığ işi örnek ile şiş örgüleri de birleştirerek hırkalar örebilirsiniz. Yelekler örebilirsiniz. Açıklamalı motifli hırkanın detaylarına geçiyoruz.

Motifli Hırka Nasıl Örülür?

Her renk düzeni ile her ip ile çok güzel duran bir örnek. Açıklamalı motifli hırka için bu kez mavi renk seçilmiş. 3 rengin birleşimi ile örülmüş. Mavi tonları ve turuncu. Sizde sevdiğiniz renklerle örebilirsiniz. Açıklamalı motifli hırka için pamuklu ipler, yünlü ipler, akrilik ipler seçebilirsiniz. Kullanacağınız iplere uygun tığlar seçmenizde çok önemli. Motiflerin hem görünümünü hem de büyüklüğünü etkileyecektir.

Açıklamalı Motifli Hırka

Motifte istediğiniz yerde renk değişikliği yapabilirsiniz. İstediğiniz turda bitirebilirsiniz. Motife 4 zincir çekip hala oluşturarak başlıyoruz. 2. tura 3 zincir ile başlayıp yanına 2 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip 3 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 4 yuva yapıyoruz. 3. turda her yuvaya aynı yere 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. Renk değiştiriyoruz.

4. turda ise 3 zincir ile başlayıp yanına 2 trabzan yapıyoruz. ( Köşedeyiz ve köşe yapıyoruz.) 2 zincir çekip aynı yere 3 trabzan yapıyoruz. Bir sonraki araya gelip 3 trabzan yapıyoruz. Sonraki yuvaya gelip aynı yere 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde turu tamamlıyoruz.

5. turda mavi renge geçiyoruz. 3 tur şemadaki gibi artırmalara devam ederek örüyoruz. Daha sonra aşağıdaki düzende motifleri birbirine dikerek birleştiriyoruz.

Açıklamalı Motifli Hırka 3

En son etek uçlarını, kolları, yakayı turuncu renkle aynı yere 3 trabzan yaparak bir sonraki yere 1 zincir ile geçerek kenar oyası yapıyoruz. Tamamlıyoruz hırkamızı.

Açıklamalı Motifli Hırka 1

Açıklamalı Motifli Hırka 2

Açıklamalı motifli hırkanın boylarını istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Şimdi sizlere kendi ördüğüm hırkadan bahsetmek istiyorum. İyi seyirler.

Kaynak : https://ergahandmade.blogspot.com/2020/11/crochet-granny-square-jacket-free.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler