Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yuvarlak Fırfırlı Uzun Lif Yapılışı

Çok güzel bir lif daha. Kaftan lif yapımı videosunda bu tekniği kullanmıştık. Bu teknikle birçok yuvarlak fırfırlı lif modelleri de örülüyor. Ama böylesi ilk defa. Hemen çeyizleriniz için  yuvarlak fırfırlı uzun lif yapılışını örmeye başlayın. Bence takım olarak da örülebilir. Yepyeni bir model, yepyeni bir tasarım. Suzan Hanıma bu güzel modeli için çok teşekkür ediyoruz. Farklı lif örnekleri de isterseniz karanfilli lif yapılışı ve daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. İşte özenle hazırlanmış güzel bir anlatımlı lif modellerinden uzun lif örneği.

Fırfırlı Lif Örnekleri Yapılışı

Yuvarlak fırfırlı uzun lif yapılışı için  4 renk lif ipi tercih ettik. Zemin rengi beyaz diğer renkler ise tercih ettiğiniz renklerde seçebilirsiniz. 7 numara tığ ve fırfır uygulaması için demir saplı tığ.  Makasa ve isteğe bağlı olarak inci gerekecek birde.

Önceden hazırladığımız çiçeklerden uzun lif çalışacağımız için 3 tane hazırlayalım. Modelimiz 3 motiften oluşuyor. Çiçeklerin arkasından 6 tane yuva oluşturuyoruz ve bu yuvaların içine 3 lü fıstıklar yapacağız yıldız orgu tekniği ile. İlk sırada 6 yuva içerisine bu işlemi uygularken 6 dilim haline getirmiş oluyoruz motifimizi. 2. Sırada yine 3 lü fıstık olarak yaptığımız dilimlerin sıra sonlarında arttırma işlemi yaparak her bir dilimi 2 fıstığa çıkarıyoruz ve bu işlemi her bir dilim 5 fıstık olana kadar yani 5 sıra aynı şekilde örüyoruz. Motifleri tek dilim üzerinden birleştiriyoruz örerken. Motiflerin kenarlarında ve motiflerin üstlerinde 3. Ve 4. Sıralarda da 6 zincir çekerek fıstıkların arasına batıp ilmek alıyoruz ve fırfır için zemin hazırlıyoruz. Zincir sayısını kendi elinizin gevşekliğine yada sıkılığına göre ayarlayınız. Yuvaların içine demir saplı tığın arka kısmıyla uzun ilmekler topluyoruz ve tığın ön tarafıyla da farklı renk ip ile zincir çekerek ilmekleri topluyoruz. Bu şekilde hem bir kerede hem de fırfır uygulamasını yapmış oluyoruz.

Yuvarlak Fırfırlı Uzun Lif Yapılışı

Yuvarlak Fırfırlı Uzun Lif Yapılışı 1

Yuvarlak Fırfırlı Uzun Lif Yapılışı 3

Çok güzel görünüyor değil mi. Örgü çiçek modelleriyle, örgü güllerle lifleri tamamlayabilirsiniz. Yine yukarıdaki gibi kenarlardaki fırfır sayılarını artırabilir yada aşağıda videoda olduğu gibi en dış kenarlardı fırfır örüp bırakabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler