Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Karanfilli Lif Yapılışı

Lif modellerinden çok beğeneceğinizi düşündüğümüz bir örneğin yapılışını hazırladık. Karanfil lif yapılışı. Yapılışını sizlere ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık. Aynı zamanda videosunu da hazırladık. Bu güzel lifi bizle buluşturan Pembeli örgülere teşekkür ediyoruz. Yuvarlak lif modelleri sevenler için karanfil ile süslenmiş bir model. Diğer yuvarlak lif modellerinden bahsedecek olursak tomurcuk lif modelleri yapımı çok örülen modeller arasında. Yuvarlak fırfırlı lif kırlent modelleri olarak da kullanabileceğiniz bir örnek.

Lif Örnekleri

Karanfil lif yapılışı modeli lifimiz için 4 renk kullandım. Opal ip 4 renk olarak krem, kırmızı, pembe ve yeşille ördüm. Çok güzel kullanışlı bir lif modeli oldu. Lifimizin yapımına yuvarlak lif tabanı ile başladım. Orta göbeğinden 6 zincirle başladım halka yapıp üstüne altı fıstık la yuvarlak göbek oluşturdum. Bu göbeğin üstüne altı dilim halinde her sırasında birer fıstık artırarak toplam sekiz sıra ördük. Lifin tabanı bitince kenar oyasını her yuvaya bir fıstık yapıp üzerine 3 zincir çekip fıstığa battım üç defa aynı işlemle yapıp bir yada iki zincir çekin diğer yuvaya geçin tekrar aynı işlemle devam edin kenar oyasını bitirin. Karanfilleri yaparken yeşil renk le altı zincir alt tarafta olacak tekrar altı daha zincir çekilip geriye dönüp gerideki altıncı zincire altı defa aynı zincire tırabzan batarak yaprak yapın. Altı zincir daha çekin arada kalacak beş zincir daha çekin tekrar geriye dönüp gerideki beşinci zincire tırabzan batın ikili çekin iki zincir çekin tekrar batın iki zincir çekin tekrar batın dört yuva olacak şekilde bitirin yeşil ipi koparın. Pembe ipimizle yeşille yaptığımız yeşil kutucukların içine fıstık yapalım. İki zincir çekip her kutuya ikişer fıtık olacak şekilde toplam altı fıstık yapılacak. Daha sonra pembe ipi  kopartalım. Kırmızıyla karanfil işlemini her fıstığın üstüne altı defa sık iğne yapıp bir  cm sündür tığ da kalacak şekilde geriye her ilmeği tek tek sık iğne yaparak bitirin. Tığda yapamayanlar da sık iğneyi yapın ilmeği sündürün aynı boy olsun diye kalem yada şiş kullanıp takın işlem bitince geriye dönüp sık iğnesini yapıp bitirin. Sonrada yaptığımız krem tabanın üstüne dikerek sabitleyin. Ortasına bir çiçek yaparak tutturup lifimizi bitirdik yine güzel bir lif modeli sahibi olduk.

Karanfilli Lif Yapılışı 2

Karanfilli Lif Yapılışı 1

Karanfilli Lif Yapılışı

Karanfilli Lif Yapılışı 3

Anlatım biraz karışık gelmiş olabilir. Zorlanmadan kolaylıkla örebilmeniz için videosunu hazırladık. Hadi hep birlikte videoyu izleyip lifi örmeye başlayalım. Kolay olduğunu göreceksiniz. Örgü çiçek modelini farklı yerlerde de kullanabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler