Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı

Sizlere daha önce kapaklı istiridye örgü modeli yapımını anlatmıştık. Bugün ise sadece istiridye örgü modelini anlatacağız. Sizler için videolu örgü modellerini açık ve anlaşılır olanları seçmeye çalışıyoruz. Bu modelden istediğiniz örgü modelini örebilirsiniz. İstiridye modeli şal yapabilirsiniz mesela. Çok şık örgü hırka modelleri yapabilirsiniz. Yine örgü modellerinize çok yakışan diğer bir örnek ise haroşa örgü modeli. Ve tabi burgulu Çanakkale örgü modelini de unutmayalım. Anlatacağımız istiridye örneğini ister lastik kullanarak isterseniz de lastiksiz olarak örebilirsiniz.

İstiridye Örgü Modeli Nasıl Örülür?

İstiridye örgü modeline şişe ilmek atarak başlayalım. Modeli kavramak adına ilmek sayısını başta az tutabilirsiniz. 3 sıra önden düz arkadan ters olarak örelim.

1.tur : 8 ilmeği düz olarak örelim. 9. ilmeğin içine tığımızı takıyoruz. Daha sonra bu tığ ve şişin etrafına 10 kez ip doluyoruz. Şimdi ise tığa ilmek alıp bu sardığımız 10 tur ipin içinden geçiriyoruz. Çıkan ilmeği sağ şişe alıp 10 tur ipi şişten çıkartıyoruz. Daha sonra bu ilmekleri uzun ipin etrafında açıyoruz ve düzeltiyoruz. Tekrar uzun ipi çekiyoruz. Sıkıştırıyoruz. Şişten çıkarttığımız bu istiridyeyi ön kısma getirip düz örmeye devam ediyoruz. 5 ilmek düz ördükten sonra aynı işlemi tekrar ediyoruz.

Bu işlemi tığ kullanmadan şişin içine düz örer gibi batıp iki şiş etrafına 10 kez ip sarıp 11. dolamayı sadece sağ şiş üzerine alıp düz örerek yapabilirsiniz. Ve gevşetme ve sıkıştırma işlemini yaparak örgüye devam edebilirsiniz.

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı

Arka sırayı ters olarak örüyorsunuz. Modelde istiridyeler birbiri arasına gelecek şekilde örerek devam ediyoruz. Kolay bir model.

İstiridye Örgü Modeli Yapılışı Video

 

Resimli İstiridye Örgü Örnekleri

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı 1

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı 2

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı 3

Videolu, İstiridye Örgü Modeli Yapılışı 4

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler