Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Yapılışı

Çok sorulan örgü modellerinden biri daha. Tıpkı burgulu Çanakkale örneği gibi. Yelek modelleri, hırka modelleri, bluz modelleri yapabilirsiniz.

Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Şişe ilmekleri atalım ve örmeye başlayalım.

1.tur : İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 3 ilmeği ters olarak örelim. 1 ilmeği örmeden diğer şişe alalım. Sonra 4 ilmeği birlikte düz olarak örelim. Boş olarak aldığımız ilmeği üzerinden geçirerek keselim. 5 kez 1 ilmek dola 1 düz ör olarak devam edelim.(5 düz 6 dolama olacak) Sonra 1 ilmek örmeden diğer şişe alalım. 4 ilmeği birlikte düz olarak örelim. Ve boş aldığımızı üzerinden geçirerek keselim. 5 ilmek ters olarak örelim. 1 ilmek örmeden diğer şişe alalım. 4 ilmeği birlikte örüp boş aldığımızı üzerinden geçirerek keselim. Sonra 3 kez 1 dola 1 düz örelim . 2 ilmek ters örüp bitirelim.

Arka sırada düzler düz tersler ters olarak örülecek.

İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 3 ilmek ters olarak örelim. 13 ilmeği düz olarak örelim. 5 ilmek ters  olarak örelim. 7 düz 1 ters olarak örüp bu turu bitirelim.

Bu turda düzler düz tersler ters olarak örülecek.

İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 3 ilmeği ters olarak örelim. 1 boş ilmek alalım diğer şişe. Sonra 4 ilmeği birlikte örelim. Boş aldığımızı üzerinden geçirip keselim. 5 kez 1 dola 1 düz ör olarak devam edelim. Sonra 4 ilmeği birlikte örüp diğer şişe alalım. Sol taraftaki 2. ilmeği üzerinden geçirip keselim. 5 ters örelim. 1 ilmek boş olarak diğer şişe alalım. 4 ilmeği birlikte örelim. Sonra boşu üzerinden geçirip keselim. 3 kez 1 dola 1 düz olarak örelim. Sonra 1 ters örüp bitirelim.

Bu turu düzler düz tersler ters olarak örüp bitirelim.

Düzler düz tersler ters olarak bu turu örelim.

Bir kez daha düzler düz tersler ters olarak örelim.

İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. İkinci ilmeği düz örelim. 3 kez 1 dola 1 düz olarak örelim. 1 boş ilmeği diğer tarafa alalım. Sonra 4 ilmeği birlikte örüp boşu üzerinden geçirerek keselim. 5 ters örelim. 4 ilmeği birlikte örelim. Sonra sol şişe alalım. Soldaki 2. ilmeği üzerinden geçirip keselim. 5 kez 1 dola 1 düz örelim. Sonra 1 ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 4 ilmeği birlikte örelim. Boş ilmeği üzerinden geçirip keselim. 4 ilmek ters örüp bitirelim.

3 sıra düzler düz tersler ters olarak örelim.

İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 2. ilmeği düz olarak örelim. 1 dola, 1 düz, 1 dola , 1 düz 1 dola 4 ilmeği birlikte ör. Sol şişe al soldaki ikinci ilmeği üzerinden geçirerek kes. 5 ilmek ters olarak ör. 1 ilmeği boş olarak diğer şişe al, sonra 4 ilmeği birlikte ör ve boşu üzerinden geçirerek kes. 5 kez 1 dola 1 düz ör. Sonra 4 ilmeği birlikte ör sol şişe al ve üzerinden ikinci ilmeği geçirerek kes. 4 ilmeği ters örüp turu tamamlıyoruz. 

Videodan takip ederek kalan kısımları örmeye devam edebiliriz. Teknik olarak nasıl yapıldığını anlamışsınızdır. Örerken daha kolay gelecektir. Sol tarafta kesme işlemi yaparken soldaki ikinci ilmeğin yönünü değiştirelim.

Modelin yapılış şeması aşağıdaki gibidir. Şemadan da takip ederek yapabilirsiniz.

Videolu, Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Yapılışı

Videolu, Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Yapılışı 1

Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı video :

Kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/grandmama/post248100207/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler