Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Hırka Yapımı

Hem motifli hemde düz örgü ile oluşan bir örnek. Yapılışı şemalı. Daha önce farklı modellerde ayrı ayrı örneklerde kullandığımız motiflerden hırka öreceğiz. Hırka modellerinin boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Uzun hırka modelleri olarak da örebilirsiniz. Kol eklemeden yelek modelleri olarak da örüp kullanabilirsiniz. Örmesi kolay ve güzel bir örnek. Tığ işi olarak birçok hırka ördük. Şiş ile de birçok hırka ördük. Uzun hırka örgü modelleri anlatımlı model dümdüz bir model. Üzerine işlemeler yapabilirsiniz. Yada tığ ve şişi aynı anda kullanıp bayan örgü hırka modelleri anlatımlı örnekte olduğu gibi hırkalar örebilirsiniz. Birazdan yapılışını paylaştığımız hırka gibi önlerde tığ ile motifler arka ve diğer kısımlarda şiş örgüler kullanabilirsiniz. O şekilde de çok güzel duracaktır. Tığ işi hırka yapımını şiş örgülerle birleştirerek birçok modeli birbiri ile harmanlayarak örebilirsiniz.

Tığ İşi Hırka Anlatımlı

Çok güzel kolay bir hırka. Örgüye yeni başlayanlar da rahatlıkla örebilirler. Tığ işi hırka yapımı için yeşil tonlarında batik ipler kullanılmış. Hırkanın uzunluğu 74 cm, kol uzunluğu 50 cm, büst 104 cm, omuz genişliği ise 40 cm. 2,5 mm tığ ve batik ip kullanılmış. Sizde o tığ ölçülerine uyan ipler kullanabilirsiniz. Hırkanın arka kısmı uzunlamasına örülüyor. Önlere motifler ekleniyor. Kol uçlarında da yine aynı motiften var. Şimdi tığ işi hırka yapımı için kullanacağımız şemaları inceleyelim.

Tığ İşi Hırka Yapımı 3

Tığ İşi Hırka Yapımı 2

Tığ İşi Hırka Yapımı 1

Motifleri örüyoruz. Daha sonra kol kısmına doğru üzerinden motiflerin başlayarak örüyoruz. Resimlerle yapılışına bir göz atalım.

Tığ İşi Hırka Yapımı 4

Tığ İşi Hırka Yapımı 5

Tığ İşi Hırka Yapımı 6

Hırka bittiğinde çok güzel görünüyor. Arkayı motiften sonra ördüğümüz örnekten örüyoruz. Parçaları dikerek birleştiriyoruz.

Tığ İşi Hırka Yapımı 12

Tığ İşi Hırka Yapımı 8

Tığ İşi Hırka Yapımı 10

Tığ İşi Hırka Yapımı 11

Tığ İşi Hırka Yapımı 9

Tığ İşi Hırka Yapımı 7

Tığ İşi Hırka Yapımı

Kaynak : http://www.bianzhirensheng.com/a/30361.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler