Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı

Yine sizler için kolay ama bir o kadar şık tığ işi şal modeli hazırladık. Dikdörtgen şal modeli arayanlar için güzel bir fikir. Örgüye yeni başlayan arkadaşlarımızda kolaylıkla yapabilirler. Dikdörtgen şal yapımını siz istediğiniz ölçülerde yapabilirsiniz. Anlatacağımız şalı sade ve tek renklerde yapabilirsiniz. Evde kalan ipleriniz varsa değerlendirmek için renkli yapabilirsiniz. Ebruli ipliklerle yapabilirsiniz.

Sizlere mümkün olduğunca farklı şal modelleri vermeye çalışıyoruz. Örerken sizlere zorlamaması içinde kolay ama şık modelleri tercih ediyoruz. Zirve merdiveni örgü modeli şal yapımı bunlardan biri. Renkli ebruli ipliklerle yapacağınız bir güzel şal modeli de tığ işi motifli şal yapımı. Bu güzel şalda dikdörtgen şal modelinden.

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Nasıl Yapılır?

Modelin sizlere önce şemasını vermek istiyorum. Şemadan takip etmek isteyen arkadaşlar için. Hemen altında anlatımını bulabilirsiniz. Şalın ölçüleri 40 cm x 160 cm. İnce iplik ve 4 mm tığ kullandık.

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı 1

1.tur : 90 zincir çekerek başlayalım. Her bir zincir üzerine trabzan yapalım.

2.tur : 3 zincir çekerek başlayalım ve bu turda da her ilmek üzerine trabzan yapalım.

3.tur : 1 zincir çekelim. Yanına 5 tekli trabzan yapalım. 3 zincir çekip 4. trabzan üzerine atlayalım ve 4 tekli trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

4.tur :3 zincir çekip hemen yanından 2 trabzan yapalım. 1 zincir çekip yuvaya atlayalım 5 trabzan yapalım. 3 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım. Ve 5 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi devam ettirelim.

5.tur : 3 zincir çekip yanına 2 trabzan yapalım. Az önce yaptığımız trabzanlar üzerine arada 1 zincir çekerek trabzan yapalım. Bir sonraki trabzanlar üzerine zincir çekmeden atlayalım.

6.tur : 1 zincir çekip 3 tekli trabzan yapalım. 1 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız 1 zincirlerin üzerine 1 tekli trabzan yapalım. 3 zincir çekip diğer kısma geçip aynı şekilde 4 tekli trabzan yapalım.

Modelin yapılışı bu kadar. Tur tekrarı yaparak istediğiniz uzunluğa gelene kadar örüyorsunuz.

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı 2

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı 3

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı 4

Kaynak : http://berniolie.blogspot.com.tr/p/ella.html

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Tığ İşi Dikdörtgen Şal Yapılışı”
  1. Melike dedi ki:

    Çok güzel bir model sizde çok detaylı anlatmışsınız gece gece üşenmedim hemen model çıkardım:) emeğinize sağlık

    1. Melek dedi ki:

      Çok teşekkür ederiz Melike Hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler