Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Dantel Yaka Yapılışı

Bu yaz yakalar çok moda. Fisto yakalar ile elbiseler, gömlekler, kazaklar dikip kullanıyoruz. Fistolar yoksa elimizde dantel yakalarda kullanabiliriz. Tığ işi dantel yaka yapılışı hazırladık. Dantel yakaları örüp severek kullanacaksınız. Dantel yaka çok hoş duruyor. Yaz kış kullanacağınız bir örnek. Kışın kazaklar üzerinde yazın elbise üzerinde kullanabiliriz. Şimdi değişik yakalara değinelim. Daha sonra yeni modelimizin ayrıntılı yapılışına geçelim. Güllü örgü yaka yapılışı çok şık ve kolay. Tüylerle, dantellerle süsleyerek yapacağımız örneklerden. Yaka modelleri örgü pamuklu, merserize iplerle, keten iplerle örebiliriz. İnce ipler kullanabiliriz. Yünlü, alize ipler de kullanılabilir. Hazır gömlek yakalarını süsleyerek de kullanabiliriz. Örneklerini yaka süsleme sanatı ve modellerinde bulabilirsiniz. Boncuklar, inciler ile süslemeler yapabiliriz. Tığ işi yaka yapımını şemalı ve videolu olarak hazırladık. Şemadan veya videodan takip ederek örebiliriz. Gelelim şimdi yeni modelimize. Anlatıma başlıyoruz.

Örgü Yaka Modelleri Yapılışı

1,75 mm tığla örülmüş bir yaka. 1,75 mm tığa uygun iplerle yakaları örebiliriz. Çok şık, zarif bir örnek. Dantelimiz 12 cm genişliğinde. Boyun genişliği 17 cm. İpliğin kalınlıkları değiştiğinde ölçüler değişecektir. Mesela tığ ölçüsünü de  değiştirseniz ölçüler yine değişecektir. Dantel yaka yapılışı için ilk olarak şemaları görelim.

İlk şemayı ördükten sonra kenar şemasına geçiyoruz. Kenar şeması ile yakayı tamamlıyoruz.

Dantel Yaka Yapılışı 1

Dantel Yaka Yapılışı 6

Şimdi yakamızın ölçülerini görelim.

Dantel Yaka Yapılışı 9

Sıra geldi yakamızın bittiğinde nasıl durduğuna bakalım. Çok zarif görünüyor.

Dantel Yaka Yapılışı 10

Dantel Yaka Yapılışı 8

Dantel Yaka Yapılışı 5

Dantel Yaka Yapılışı 4

Dantel Yaka Yapılışı 3

Dantel Yaka Yapılışı 2

Dantel Yaka Yapılışı

 

Tığ işi dantel yaka yapılışı için videolu anlatımı izleyelim. Videodan çok daha rahat bir şekilde örebilir keyifle kıyafetleriniz üzerinde kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://www.bianzhihui.com/t/8160

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler