Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Simli İpten Patik Yapılışı

Sizlere harika bir patik yapılışı daha hazırladık. İp olarak simli ip kullandık ama her renk iple harika duracak bir patik modelleri. Ayakta çok şık duran bir model. Çeyizler için, günlük kullanımlar için ideal bir örnek. Simli ipten patik yapılışını tüm detayları ile videoda bulabilirsiniz. Yine yazılı anlatımını da sizler için hazırladık. Örgü patik için farklı örnekler isterseniz, terlik sevenlerdenseniz zikzak örgü patik yapılışı terlik olarak hazırlanmış bir model. Örgü ve patik modellerinin yapılışına geçelim. Hazırlayın ipleri, şişleri. Başlıyoruz.

İki Şişle Patik Nasıl Örülür?

Simli ipten patik yapılışı için iki farklı adet ip kullanıyoruz. Gri ip Alize extra simli ipte Olivin kristal marka. 3,5 numaralı şişlerle örüyoruz. Patiğimize 62 ilmek atarak hem önde hem arkada 4 sıra haraşo olarak örelim. Patiğin sağ ve sol tarafında 30 ilmeği model kısmı için ayırıp ortada sabit giden iki ilmek ön yüzde düz , arka kısımda ise ters olarak örülecek.

Simli İpten Patik Yapılışı 2

Model Anlatımına geçecek olursak simli iple sıra başında gri ipe bağlayarak 3 düz ilmek örüp, bir gri ilmeği örmeden alalım. Orta merkez ilmeklerine kadar bu şekilde örelim. Ortada sabit iki ilmeğime gelince sağında ve solunda dolama yaparak artırmaları yapalım.
Arka sırada aynen bu şekilde örülüyor. Yalnız ortada sabit giden iki ilmeğimizi ters olarak örmeyi unutmayalım. Dolamalarda düz bir şekilde örülecek. Modelin ön yüzüne dönünce yine aynı işlemleri yapalım. Arkada ve son sıramızda ise boş olarak aldığımız gri ilmekleri ters olarak örelim. Model 4 sırada bu şekilde uygulanıyor. Sırasıyla diğer gri renkle aynı bu şekilde örüp bunu 5 kere tekrar edelim.
Model kısmı bitince elimizde toplamda 98 ilmek olacak. Bu 98 ilmeği 5 sıra daha haraşo olarak örelim. Sonra 44 ilmeği sağda ve solda patiğin her iki yanı için, burun kısmı içinde 10 ilmeğimizi ayarlayıp, patiğin taban kısmına geçelim. Tabanı için yine haraşo örgüyle devam ediyoruz. 10 ilmeğin 9 ilmeğini örüp 10.ilmekle sağdan ve soldan gelen ilk ilmekle her gidiş dönüş sırasında bir ilmek yanlardan alıp kesiyoruz. Bu şekilde taban kısmını bitirip aynı şekilde topuk kısmı için de aynı 10 ilmeği sağlı sollu keserek patiğimizi bitiriyoruz.

Simli İpten Patik Yapılışı

Simli İpten Patik Yapılışı 1

Simli İpten Patik Yapılışı 3

Şimdi de videolu yapılışını inceleyelim.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler