Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü ve Patik Modelleri

Patik modellerinden popconlu çok güzel bir örnek. Zincir sayılarını ve tabanlığı kendi ayak numaranıza göre ayarlayarak örebilirsiniz. Tarifini hem yazılı olarak hemde videolu olarak bulabilirsiniz. Örgü ve patik modellerinde kullanacağımız keçe tabanlık yapılışını istediğiniz patik örneklerinde kullanabilirsiniz. Hamın dilendi bey beğendi patik yapılışı için aynı tabanlığı kullanmıştık. Tabanlığı aynı örüp üzerini istediğiniz desenlerle örebilirsiniz. Bu güzel modeller tığ işi ile yapılmış örnekler. Japon örgü patik yapılışı ise şiş örgü modelleri ile yapılmış bir model.

Tığ işi Patik Örnekleri ve Yapılışı

Örgü ve patik modelleri için 1 adet ip kullanıyoruz. Nako pırlanta ile örebilirsiniz. Elinizde olan ipleri kullanabilirsiniz. Patiklik ipleri kullanabilirsiniz. Nako pırlanta ve 2.20 mm tığ ile örüldü modeldeki örnek. Ayrıca makasa, iğne ve ipliğe ihtiyacımız olacak.

Patiğimizde popcorn örgü tekniğini kullandım. 38 numaraya uyumlu olarak hazırlandı. Öncelikle tabanı örüyorum. Taban üzerine 1 sıra sık iğne ördükten sonra modelimi kuruyorum. 4 sıra aynı modeli uygulayacağız patiğimize. Topuk kısmından başlayarak popcorn yapıyoruz. 3 zincir çekip ayni sık iğne içine 3 tane ikili trabzan örüyorum tığımı ilmekten çıkarıp ilk trabzana batırıp ilmeği tığa alarak arkadan öne doğru çekiyoruz ve 2 zincir çekiyoruz. Popcornları bu şekilde oluşturuyoruz. Aralara 2 sık iğne ve 2 zincir çekerek sıra sonuna kadar bu işlemi tamamlıyoruz. 2 sıra bu şekilde ördükten sonra 3. Sırada kesme yapacağımız yerleri belirliyoruz burun kısmında. Kesme yapacağım yerlerde popcorn örerken aralara 1 zincir çekerek patiğimizin burnunu toparlamış oluyoruz. Modelimizi kurduğumuz son sırada burun kısmında 6 kez eksiltme işlemi yapıyoruz ve sıramızı yıne popcorn örerek bitiriyoruz. Bir üst sırada 2 zincir çekmiş olduğumuz aralara 2 sık iğne yapıyoruz burun kısmında 3 kez eksiltme işlemi yapıyoruz ve sırayı ayni şekilde sık iğne ile tamamlıyoruz. Son sırada da her ilmeğin içine 1 sık iğne yapıyoruz. On kısmında da tığ ile fiyonk örerek süslüyoruz.

Örgü ve Patik Modelleri

 

Önce tabanın nasıl yapıldığını görelim. Hemen ardından patiğin yapılışını izleyelim. İyi seyirler.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler