Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü ve El İşleri

Yelek modelleri, şal modelleri, lif modellerinde kullanabileceğiniz çok güzel bir örnek var sırada. Şapka modellerinde, atkı modelleri, boyunluk modellerinde de kullanabilirsiniz. Fıstıklı örgü modellerinden güzel bir örnek. Biraz önce örülebilecek örnekleri saydık. Benim aklıma gelen örnekler onlar. Sizler diğer örgülerinizde de kullanabilirsiniz. Fıstıklı örgüleri birçok modelde kullanıyoruz. Oklava örgü modeli fıstıklı şal yapılışı hem üçgen, hem dikdörtgen şal modellerinde, hemde yelek modellerinde kullanılan bir örnek. Fıstıklı çiçek örgü yelek modeli ise şiş örgü fıstıklı örneklerden. Fıstıklı bere yapımı ise evde kalan ipleri değerlendirebileceğiniz, çocukların çok seveceği şık bir şapka. Örgü ve el işlerinde kullandığımız örneği de biraz önce saydığımız modeller gibi birçok örgünüzde kullanabilirsiniz. Hemen tarife geçelim.

Tığ İşi Fıstıklı Yelek Örnekleri

Örgü ve el işlerinde kullandığımız örneğin anlatımına kısaca değinelim. Daha sonra videolu anlatımına geçiyoruz. Modelde orta kalınlıkta bir iplik kullanılmış. Ve angora iplerle de güzel duracak bir örnek. 3,5 mm tığ kullanılmış.

Örgü ve El İşleri

Modelin kuruluşu 7 katları +5 kenar zincir üzerinden kurulur. Model anlatımında 6 örnek üzerinden kenar ilmekleriyle birlikte 52 zincir üzerinden anlatılmış. İlk sıra da en son çekilen zincirin üzerine 5 zincir çekip tığ 2 kez dolayıp en son zincirin içine 4 kere çekmeli trabzan yapılır. 3 zincir çekip çift dolayıp alt zincirden 5 zincir içine 4 çekmeli trabzan yapılır. Çift dolayıp aynı yere bir trabzan yapılır. 3 zincir aynı zincir içine çift dolayarak iki tane trabzan  yapılır. İlk sıra bu şekilde tamamlanır. Dönüşler de 4 zincir veya ipiniz inceyse 5 zincir çekip  çift dolayıp 2. zincire 4  kere çekmeli trabzan yapılır. Köşelerdeki trabzanlar sabit. 4 zincir çekilir sık iğneyle aradaki zincire batılır. 4 zincirle 2 trabzan arasına 6 dolamı fıstık yapılır. Fıstığın dolgun olması için istediğiniz kadar dolayıp fıstık yapabilirsiniz. Aralar da 4 zincirle 2 sırayı  tamamlarız. Model 2 sıradan oluşmakta. 2 turun tekrarını yaparak dilediğiniz örgüde kullanabilirsiniz.

Örgü ve El İşleri 1

https://www.youtube.com/watch?v=JZtOxxo269U&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0TIQImyU8NdMuLRBi6BepXkx0isS6JuD8emuP8zCMZgwJeSRuK4tFexUQ

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler