Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı

Bu güzel tığ işi dikdörtgen şal modelini sizlere baharlık şal modelleri arasında örnek olarak paylaşmıştık. Şimdi yapılışını buldum ve hemen sizlerle paylaşmak istedim. Bu modeli tığ işi yelek modelleri olarak da yapabilirsiniz. Yapılışında oklava , cetvel , karton kullanabilirsiniz. Hiçbirini kullanmadan ilmekleri eşit uzunlukta uzatarak da yapabilirsiniz. Artık o kısmı sizin örgü şeklinize, kolaylığına bağlı. Size nasıl kolay geliyorsa. Nasıl rahat örüyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Yapılışını sizlere resimli olarak paylaşacağız. Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz. Örgü şal modelleri ve yapılışları, yelek modelleri anlatımlı olarak yapabilirsiniz.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Nasıl Yapılır?

Model kolay ilerliyor. Güzel bir örnek. İstediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlıyoruz. Zinciri çektikten sonra önce fıstık yapıyoruz. Sonra ilmek çıkartıyoruz. Ve çok şık şal modelleri hazırlıyoruz. Angora iplikler, simli, pullu iplikler kullanabilirsiniz. Ve aldığınız , öreceğiniz iplere uygun tığ tercih edebilirsiniz.

Modeli yaparken örmek istediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlayın. Daha sonra yanından devam ederek 4 zincir içinden ilmek çıkartarak uzatın. İster cetvele , ister kartona bu ilmekleri geçirin.

Daha sonra 4 ilmeği çıkarttıktan sonra 5.  zincire batanı ve ilmeği uzatın.  Ve tığa ilmek dolayarak aynı zincire batın , ilmeği uzatın, tekrar tığa ilmek dolayıp aynı yere batın bu şekilde 5 kez batarak fıstık yapın ve son ilmekleri birlikte örün. 6. zincir üzerine sık iğne ile batın.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 1

Bu işlemi tüm zincir bitene kadar aynı şekilde tekrar edelim. Yalnız başta 4 ilmek çıkartmıştık. Şimdi iki fıstık arasında 8 ilme çıkartalım.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 2

İlk turu tamamladığımıza göre şimdi ikinci tura geçebiliriz. İkinci turda ilmekleri topluyoruz. İlk 4 ilmeği tek tek 1 sık iğne batarak örüyoruz. Arada hiç zincir çekmeden sonraki 4 ilmeği de aynı şekilde topluyoruz. 5 zincir çekip diğer 4 ilmeği sık iğne ile topluyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 3

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 4

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 5

Modelin yapılışı bu kadar. Tekrar 1 turu fıstıklı turu  tekrar ediyoruz. 1 . turu tamamladığımızda 2. tura geçiyoruz.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı 6

Şalı istediğimiz uzunluğa ulaşana kadar 2 turun tekrarını yaparak bitiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Yapılışı

Kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/3609302/post311624859/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler