Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Jile Yapılışı

Yine kızlarımız için harika bir elbise hazırladı. Örgü jile yapılışı. Şiş örgü modelleri ile tığ işi örgü modellerinin birleşiminden oluşan harika bir örgü elbise. Örgü jile yapılışı 2 parçadan oluşuyor. Altı motifli tığ işi örgü, üstü şiş örgü modellerinden düz örgü. Önden düz arkadan ters olarak örüyoruz. Tabi dilerseniz farklı örgüler de kullanabilirsiniz. Örgü jile modeli yapılışı anlatımlı model için tamamını motiften örebilirsiniz. Bebek jilesi örgü modelleri için farklı motifler de kullanabilirsiniz. Yazın çok kullanışlı oluyor çocuklar için. Birde doğal liflerden yapılmış iplerle örüldüğünde. Jilelerin üst kısımları düz olduğu için üzerini örgü çiçek modelleri ile süsleyebilirsiniz. Mesela pirinç örgü jile yapımı böyle bir model. Hemen tarifine geçelim.

Örgü Jile Elbise Örnekleri

Örgü jile yapılışı için kullanacağımız şemanın hem motif şemasını hemde motifin adım adım nasıl örüldüğünü anlatan fotoğraflar hazırladık. Motifi bebek battaniyelerinde, dikdörtgen şal modellerinde de kullanabilirsiniz. Çok güzel bir motif.

Örgü Jile Yapılışı 23

Motifimiz bu şeklide. Motifte yani şemada daireler zincir, uzun çizgiler trabzan, + sık iğne anlamına geliyor. Motife 10 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz. Ve 1 zincir çekip yanından devam ederek 17 sık iğne yapıyoruz. Bir üst tura çıkarken 4 zincir çekiyoruz. Tığa 2 kez ip dolayıp sık iğnelerin üzerine batarak 2 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip sıradan gelen sık iğneler üzerinde devam ederek tığa 2 kez ip dolayıp trabzan yapıyoruz.

Şemamızın ilk 3 turu bu şekilde örülüyor. Şimdi adım adım fotoğraflarla nasıl örüldüğünü görelim.

Elbisenin aşamaları bu şekilde. Etek kısmına astar geçirip kullanıyoruz.

Kaynak : https://www.bianzhihui.com/t/133/zhifa

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler