Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Pratik bilgiler ile devam ediyoruz. Sırada meyve ve sebzeler uzun süre nasıl saklanır ondan bahsedeceğiz. Marketlerden aldığımız meyve ve sebzelerin uzun süre tazeliğini koruması için nasıl saklamalıyız, neler yapmalıyız ona değineceğiz. Meyvelerin uzun süre bozulmaması için ne yapılabilir birazdan ayrıntılı bir şekilde öğreneceğiz. Bundan sonra sebzelerimizi, meyvelerimizi o şekilde saklamaya devam edelim. Kullandığımız meyve ve sebzelerin atıklarını, kabuklarını da değerlendirebiliriz. Nasıl diye merak ediyorsanız gıda atıklarının değerlendirilmesi yazımızı okuyabilirsiniz. Yanlış saklanan 10 ürün ve fazlası, yanlış sakladığımız meyve ve sebzelerin doğru saklanışını öğrenelim.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Taze meyve ve sebzeleri daha uzun süre tazeliğini koruyarak saklamanın yöntemlerini öğreneceğiz. Limon, salatalık, soğan gibi birçok sebze ve meyvenin saklama yöntemini öğreneceğiz. Şimdi soğanla başlayalım. Meyve ve sebzeler uzun süre nasıl saklanır öğrenelim.

Kuru Soğan

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 1

Soğanların saklandığı ortamda yumuşamasını önlemek için kabuklarını sıyırmadan patateslerden uzak bir yerde saklayalım. Genelde hep aynı yerde saklarız. Mutfak dolabı gibi serin ve karanlık saklamak doğru yöntemdir.

Pırasa ve Taze Soğan

Pırasa ve taze soğanı büyümesi devam edecek şekilde saklamak istiyorsanız bir bardağa veya kavanoza biraz su ekleyelim. Kökleri biraz suya değecek şekilde yerleştirelim. Kavanozu pencere önüne koyalım.

Patates

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 2

Patateslerin nefes alması gerekir. Naylon poşette saklamak bu yüzden doğru olmaz. Karton kutu, kese kağıdı içinde saklayabilirsiniz. Serin ve karanlık bir yerde saklamak doğru olacaktır. Asla buzdolabında saklamayın.

Mantar

Mantarları daha uzun süre taze tutmak için orjinal ambalajında buzdolabında saklayın. Mantarlardaki D vitamini miktarını artırmak için pişirmeden önce güneşli bir pencere önünde bekletebilirsiniz.

Havuçlar

Eğer havuçlar üzerinde yaprakları varsa önce bunları koparmakla işe başlayabiliriz. Buzdolabında kağıt torba içinde saklayabiliriz. Havuçların kuru kalması gerekir. Arada bir poşeti değiştirebilirsiniz.

Balkabağı

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 7

Balkabağını serin ve karanlık ortamda saklayalım. 2 – 3 ay saklanabilir. Buzdolabı doğranmış şekilde iyi bir plastik kapta 4 gün kadar saklanabilir.

Patlıcan

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 6

Güneş ışığından uzak oda sıcaklığında daha uzun süre saklanabilir. Saklamanın en iyi yolu bir kasede yada bir mutfak dolabında saklamaktır.

Turp

Tıpkı havuçta olduğu gibi turbunda yapraklarını kesmeliyiz. Ardından buzdolabında plastik kap içinde, poşette saklayabiliriz. Kullanılacağı zaman eğer yumuşamışsa turplar eski haline getirmek için buzlu su içinde bekletebilirsiniz.

Salatalık

Doğranmış salatalıkları buzdolabında saklayabilirsiniz. Salatalıklar bütün halde ise oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Domates ve muzlardan uzaklardan saklayabilirsiniz. Çok daha uzun süre dayanacaktır.

Ispanak ve Lahana

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 5

Kaliteli bir plastik kap içinde saklayabilirsiniz. Plastik kabın içine havlu peçete yerleştirelim. Üzerine yaprakları koyalım. Tekrar havlu kağıt yerleştirelim kapağı kapatalım. Kap yeterince büyük olursa çok iyi olur. Yapraklar sıkışmaz. Kutunun içinde hassas yapraklar korunurken peçete de fazla nemi emer.

Domates

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 4

Domatesler buzdolabında saklandığında lezzetlerini kaybeder. Sulanır. Domatesleri saklamanın en iyi yolu oda sıcaklığında kase içinde saklamaktır. Ama onları mümkün olduğunca en kısa sürede yemeliyiz.

Avokado

Sert avokadoyu olgunlaştırmak için oda sıcaklığında kağıt torba içinde veya muzla birlikte saklayabilirsiniz. Olgunlaşmayı durdurmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Yarım avokadoyu daha uzun süre taze tutmak için çekirdeğini çıkarmayın. Meyvenin açıkta kalan kasımlarına biraz limon suyu sürebiliriz. Üzerini örtüp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Elma

Elmaları buzdolabında çekmecede diğer meyvelerden uzakta saklayabilirsiniz. Üzerine nemli havlu peçete kapatabilirsiniz.

Üzüm

Buzdolabındaki bir çekmecede hava akışına uygun şekilde orjinal ambalajında saklandığında daha uzun süre dayanır.

Portakal, Limon ve Misket Limon

Meyve ve Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır? 3

Narenciye özellikle limon, misket limon, oda sıcaklığında saklandığında sertleşir. Daha uzun süre taze ve sulu tutmak için buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kaynak : https://www.gousto.co.uk/blog/how-to-store-fruit-veg

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler