Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Lahana Lif Modeli Yapılışı

Çok beğenilen bir lif modeli olan açıklamalı lahana lif modeli başlayalım bugünde. Bu tarifi bizlere siz sevgili takipçilerimizden Canan Cihan Ekti Hanım gönderdi. Güzel tarifi bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz. Her çeyizde çeşit çeşit , renk renk lif modelleri mutlaka bulunur. Gelen misafirlerimiz için özel hazırladığımız örgü lif modelleri anlatımlı olarak sunmakta onları rahat ettirmek için elimizden geleni yaparız. Bugünde yine güzel bir yeni lif modellerinden bahsedeceğiz. Lahana lif yapımı anlatımlı olarak karşınızda.

Lahana Lif Modeli Nasıl Yapılır?

Lahana Lif Yapım Aşamaları

1. tur : 7 zincir çekip halka olarak birleştiriyoruz. Aralarında 1  zincir çekerek tekli trabzan yaparak 8 yuva oluşturuyoruz.
2.tur : Bu turda yaptığımız yuvaların içine sık iğne, 3 adet tekli trabzan 1 sık iğne yapıyoruz. Tüm yuvalara aynı işlemi yapıyoruz. Motifin arka kısımından 2 zincir 1 tekli trabzanla 8 yuva daha yapıyoruz.
3.tur : Bu turda yuvalara 1 sık iğne, 4 trabzan , 1 sık iğne yaparak devam ediyoruz. Yine arka kısma geçip 3 zincir 1 tekli trabzan ile yuva yapıyoruz.
Aşağıdaki linkte çiçek yapımını detaylı görebilirsiniz. İstediğiniz kadar çiçek katı yaptıktan sonra aşağıda anlatılan gibi örmeye devam ediyoruz.
Lahana lif modeli yapımının çiçek kısmını tamamladıktan sonra  arkadan yine aynı şekilde yuva yapıyoruz. Yuvaların içine 6 trabzan yapıyoruz.
  • Tur başlarına 3 zincir çekerek başlayıp trabzanları artırarak örmeye devam ediyoruz. Aralarda 3 zincir çekip bu turda trabzan sayısını 7 ye çıkartıyoruz.
  • 7 trabzan yaptıktan sonra bu turda tüm turu trabzan ile devam ettiriyoruz. Yani yuvalara da trabzan yapıyoruz. 4 sıra aynı şekilde trabzan yaparak örüyoruz.
  • Renkli kısmı katlı çiçek ile bitirdik. Şimdi beyaz renkli ipe geçelim. Resimde gördüğünüz gibi örümcek ve fıstık yapıyoruz. Fıstıkları tığa ip dolayıp batarak yapıyoruz. 3 lü veya 4lü yapabilirsiniz.
  • İlk turun örümceğini tamamladıktan sonra ikinci ve üçüncü turda fıstık üzerine fıstık gelecek şekilde 4 sıra örüyoruz. 5. sıraya geldiğimizde yine fıstık üzerine batıyoruz fakat fıstık yapmıyoruz. Fakat aralarda 2 örümcek yapıyoruz. Son sıra aralarda 2 örümcek yapılarak örülüyor. Fıstık yerine örümcek yapılarak batılıyor. Lahananın ilk yaprağı bitti.
  • İkinci yaprak için ilk başta 4 sıra trabzan örmüştük ilk lahana yaprağının altından 1 sıra atlayıp 2. sıraya aynı şekilde lahana yaprağı örüyoruz. İlk yaprak gibi.
  • 3 kat yaprağı ise onun altına 1 sıra atlayarak yapıyoruz aynı şeklide örüyoruz.
  • Renkli ipliğimizle her katın son sırasına iki örümceğin arasına 3 kez 3 zincir çekip sık iğne ile batıyoruz. Örümcek yapıp diğer fıstığa geçiyoruz ve sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 1 örümcek yapıp iki örümceğin ortasına  gelip 3 zincirli işlemi tekrar ediyoruz.

Şimdi lahana lif yapılışı aşamaları resimli olarak görelim.

Lahana Lif Modeli Yapılışı 8

Lahana Lif Modeli Yapılışı 9

Lahana Lif Modeli Yapılışı 7

Lahana Lif Modeli Yapılışı 19

Lahana Lif Modeli Yapılışı 1

Lahana Lif Modeli Yapılışı 6

Lahana Lif Modeli Yapılışı 12

Lahana Lif Modeli Yapılışı 13

Lahana Lif Modeli Yapılışı 3

Lahana Lif Modeli Yapılışı 17

Lahana Lif Modeli Yapılışı 11

Lahana Lif Modeli Yapılışı 5

Lahana Lif Modeli Yapılışı 15

Lahana Lif Modeli Yapılışı 2

Lahana Lif Modeli Yapılışı 4

Lahana Lif Modeli Yapılışı 10

Lahana Lif Modeli Yapılışı 16

Zevkinize göre her renk yapabileceğiniz her renge uygun bir modeldir ve çok kolaydır. Size karmaşık gibi görünebilir ama adımları takip ederseniz kolayca yapabilirsiniz. İsterseniz gök kuşağı renklerinde, isterseniz tek renk  yapabilirsiniz. Aklınıza takılan yerler sormaktan çekinmeyin.  

Lahana Lif Modeli Yapılışı
Lahana Lif Modeli Yapılışı 14
Lahana Lif Modeli Yapılışı 18
Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler