Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kese Lif Yapılışı

Lif modellerinden üzerine her renk çiçekle süsleyebileceğiniz çok hoş kese lif yapılışı. Tığla yapılan anlatımlı lif modellerinin tarifini sizlere hem yazılı olarak hemde videolu olarak hazırladığımız bir örnek. Kese lif örneklerinden inci çiçekli kese lif ve püsküllü kese lifte çok güzel bir örnek. Gelelim yeni modelin yapılışına.

Kese Lif Modeli

Kese Lif Yapılışı

Kese lif yapılışı için 4 renk lif ipi, yapraklar için ayrıca yeşil ip, zemin rengi olarak istediğiniz renkte iplik kullanabilirsiniz. Ayrıca 7 numara tığ ve makasa ihtiyacımız olacak. Süslemek inciler gerekecek. İğne ve iplik de gerekli.

Modelimiz yıldız örgü tekniği ile örülmüştür. 10 fıstık üzerine kuruluyor. Üst üste 10 tane fıstık yapıyoruz ve yıldız örgü tekniğiyle toplamda 13 sıra olana kadar örüyoruz. 13 sıra olduktan sonra sıra başında ve sonunda 2 ser fıstık bırakarak ortadaki 6 fıstık üzerinden yine 2 sıra yıldız orgu tekniği ile örüyoruz. İlk parçamızı bu şekilde tamamlamış oluyoruz ve ayni sayılarla bir tane daha örüyoruz. Yeşil ipimizle 5 zincir çekerek bir yuvarlak halka oluşturuyoruz. Aralara 1 zincir çekerek toplamda 11 tane trabzan yapıyoruz. İlk yuvanın içine araya 2 zincir çekerek 2 li fıstık yapıyoruz ve üst üste toplamda 3 kez bu işlemi tekrar ederek tamamlıyoruz. Arada 1 yuva boşluk bırakarak 2 kere aynı işlemi tekrar ediyoruz. Çiçekleri dikeceğimiz yaprak uygulaması oluyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra ilk bir sonraki yuvanın içine fıstık yapıp kapatıyoruz ve üst üste 7 fıstık yaparak bir sonraki yuvaya ilmeğimizi sabitliyoruz. Bir sonraki yuvanın içine tekrar fıstık yapıyoruz ve burada da 3 fıstık yaparak ipimizi kesiyoruz. Fiyonk detayının yarısını bu şekilde tamamlamış oluyoruz ve diğer tarafını da ayni şekilde örerek yeşil parçayı tamamlıyoruz.

Çiçek detayı için 5 zincir çekerek yuvarlak oluşturuyoruz. Aralara 2 zincir çekerek toplamda 6 yuva oluşturuyoruz ve her bir yuvanın içine trabzanlar yaparak çiçeğimizin yapraklarını örüyoruz. Trabzanın ortalarından ilmekler alarak çiçeğimizin arkasında da 6 yuva oluşturup her bir yuvanın içine yine çiçeğin yapraklarını oluşturuyoruz. Zemin olarak ördüğümüz tek parçanın üstüne ortalayarak önce yeşil parçayı sonrada çiçekleri dikerek sabitliyoruz. İsteğe göre çiçeklerin ortasına inciler dikebilirsiniz. En son olarak ta kenar uygulaması yaparken iki parçayı birleştirerek modelimizi tamamlıyoruz.

Kese Lif Yapılışı 1

Kese Lif Yapılışı 3

Dümdüz kese lifler örüp üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler