Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım

Çiçek çoğaltma tekniklerinden bahsetmiştik daha önce. En çok merak edilen konulara değinmeye çalıştık. Mesele sukulent çoğaltma nasıl yapılır çok sorulan konulardan biriydi. Bizde ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Afrika menekşesi nasıl çoğaltılır yine çok sorulan sorulardandı. Orkide bakımı, orkide saksı ve toprak değişimi, orkide sulama ise en çok sorulan sorulardandı. Bizde tüm bu konulara değinmeye çalıştık. Şimdi kaktüs nasıl çoğaltılır resimli anlatımla güzel bir yazı hazırladık. Elinizde bulunan her kaktüs çeşitlerini uygun olan yöntemle çoğaltabilirsiniz. Kaktüsler nasıl çoğalır hemen yazımızı incelemeye başlayalım.

Kaktüsler Nasıl Çoğaltılır?

Birçok farklı çeşitte kaktüs var. Bazılarının ismini de bilmiyorum. Bakımı kolay görüntüsü çok güzel. Şimdi kaktüs nasıl çoğaltılır resimli anlatımlarla yazımıza geçmek istiyorum. Adım adım hepsine değinmeye çalışacağız. Genelde çiçekler doğada tozlaşma, tohumdan, döllenme sonucu elde edilen tohumlarla çoğalır. Succulentler, kaktüsler çeşitli şekillerde çoğaltılır. Kaktüsleri çoğaltmak için kullanılan en yaygın yöntemler şunlardır.

Uzun Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım

Kaktüsleri kök çeliklerinden çoğaltma en yaygın yollardan biri. Kök çelikleme ile kaktüsler kolay bir şekilde çoğalabilir. Kök çelikleri resimdeki gibi bitkiden kesilir. Daha sonra kesilen kısım kurumaya veya kireçlenmeye bırakılır. Daha sonra kesilen uçtan köklenmeler meydana gelecektir. 10 cm uzunluğunda uzun dalları seçebilirsiniz. En fazla 10 cm çapından olmalı. Daha büyük olanların köklendirmesi zor olacaktır. Kestiğimiz kısımlar birkaç günde kuruyacaktır. Kaktüsün çapına göre 3 gün veya 1 hafta sürebilir. Kuruyacak olan kaktüsleri doğrudan güneş ışığına bırakmayalım.

Kuruma işlemi gerçekleştikten sonra kaktüsü toprağa dikelim. Düşmemesi için kaktüsün etrafını toprakla iyice dolduralım. Birkaç gün bekleyelim ve daha sonra sulama işlemini gerçekletşirelim. Toprak kuruduğunda çok fazla su vermeden toprağı nemlendirebilirsiniz. Sulama işlemlerini toprak kuruduğunda yapabilirsiniz. Direk güneş ışığına yerleştirmeyelim. Işık alan bir yere koymamız yeterli olacaktır.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 3

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 4

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 5

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 10

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 6

Kaynana Dili Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Yayvan yaprakları ile kaynana diline benzetilmiş bir çiçek. Orjinal ismi ne bilmiyorum. Şimdi bu güzel çiçeğin nasıl çoğaltılacağına geçelim. Aslında aynı işlemler uygulanacak genel olarak. Yapraklardan birini temiz bir bıçakla kesiyoruz. Tekrar kestiğimiz kısımların kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra toprakla buluşturuyoruz. Düşmemesi için kökleri oluşana kadar etrafına çöp şişler ile kafes oluşturabilir sonrasında çıkarabilirsiniz.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 1

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 16

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 11

Kaktüslerimizi sürgünlerden çoğaltabiliriz. Tüm kaktüsler sürgün vermiyor. Sürgün veren kaktüs buluyoruz önce. Sürgün vermiş kaktüs ( ana gövdeden büyüyen bebekler sürgünler) yeterince kök oluşturduğunda dikkatli bir şekilde ayırabilirsiniz. Kökleri yoksa üzülmeyelim yeniden köklenecektir. Kökleri olan yavru daha iyi sonuç verecektir.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 2

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 8

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 9

Kırılan bir kaktüsü de yeniden köklendirebilirsiniz. Kırılan kısımları inceleyip kesebiliriz. Ve daha sonra kurumaya bırakarak yukarıdaki işlemleri uygulayabiliriz.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 7

Birkaç farklı şekilde kaktüs çoğaltmayı inceledik. Sizde bu yöntemlerle çiçeklerinizi çoğaltabilirsiniz.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 12

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 13

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 15

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır Resimli Anlatım 14

Kaynak : https://succulentplantcare.com/how-to-easily-root-and-propagate-a-cactus/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler