Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ?

Bardakta oluşan lekeler malum hepimizin canını sıkabiliyor. Bardaktaki çay lekesi nasıl çıkar, bardakta oluşan su damlası lekeleri nasıl çıkar diye çözüm arayıp durabiliriz. Bu yazımızda lekeler hakkında bilgi vermeye çalışacağım sizlere.

Bulaşık makinesi hepimiz için en güzel yardımcılardan biri. Ama maalesef bazen lekelerin çıkmasında yeterli olmuyor. Üzerinde damla su lekeleri kalabiliyor. Makineye bulaşıkları yanlış yerleştirmeden kaynaklanabiliyor. Yada dar ağızlı olan bardakların içine su yeterince girmiyor ve makine temizleyemiyor. Bazen bulaşık makinesi deterjanı da temizlemede yetersiz kalabiliyor. Deterjanı da iyi seçmek gerek. Eğer bulunduğunuz yerde sularınız kireçli ise buda bardaklarınızın lekeli çıkmasına neden olabilir.

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ? 1

Bardaktaki oluşan su lekeleri, çay lekeleri, kireç lekeleri nasıl çıkar diye soracak olursanız makineyi çalıştırmadan önce içine az miktarda çamaşır suyu dökebilirsiniz. Bu işlemi ara sıra uygularsanız makinenize zarar vermez.

Makineden çıkan lekeli bardakları tekrar yukarıdaki işlemi uygulayarak yıkamak bazen iyi sonuç vermeyebilir. Bunun yerine sıcak suyun içine sirke döküp bardaklarınızı ovarak yıkayabilirsiniz. Çok inatçı lekeler varsa bunları diş macunu ile ovmak sonuç verecektir.

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ? 3

Eğer bulaşıkları makinede yıkıyorsanız yıkama işlemi bittikten yarım saat sonra kapağını açmanız da bu lekelerin oluşmasını engellemiş olacak. Erken açarsak makinedeki su damlaları süzülmeden açmış oluruz ve leke kalmasına neden olur.

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ? 2

Yine bardaktaki oluşan lekeleri çıkartmak için süngerin üzerine karbonat döküp bardağı bir güzel ovalayın bu yöntemi kahve ve diğer içecek lekeleri için de uygulayabilirsiniz. Karbonat ile ovduktan sonra yıkayın ve lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Yine eğer çamaşır suyu kokusundan rahatsızlık duymuyorsanız bir leğenin içine bardakları yerleştirin. Üstlerini örtecek şekilde suyla doldurun ve içine çamaşır suyu koyun. Bir kaç saat bekletin. Ve lekelerin çıktığını ve bardakların pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Daha sonrasında isterseniz bardakları sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ?

Porselen fincandaki çay lekesini çıkartmak için hazır satılan porselen temizleme tozları var onları kullanabilirsiniz. Yada diş macunu haricinde satılan diş temizleme tozları var onları da kullanabilirsiniz. En kullanışlı olan yöntem karbonat veya sirke kullanmaktır. Siz kendinize hangisi uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Güzel demlenmiş bir çay her şeye iyi gelir. Mutlu günler dilerim.

Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ? 4

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Bardaktaki Lekeler Nasıl Çıkar ?”
  1. Sevcan dedi ki:

    Bilgilerinizi çok beğendim

    1. Melek dedi ki:

      Çok teşekkür ederiz Sevcan Hanım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler