Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Gardenya Şal Yapılışı

Kış gelince, havalar soğuyunca örgü sezonu başlar. En güzel şal modelleri, hırkalar, yelekler örülmeye başlanır. Örgüye yeni başlayanlar ve kendine kolay şal modelleri arayanlar bu arada da şık ve zarif olsun diyenler için güzel bir örnek hazırladık. Şemadan takip ederek şalı rahatlıkla örebilirsiniz. Bildiğimiz tığ işi tekniklerden oluşuyor. Eğer çeyiz hazırlığında iseniz bu gardenya şal yapılışı çeyizler içinde uygun. Şal modeli örnekleri,  tığ işi tekniklerinden zincir ve trabzanlardan oluşuyor. Kenarında ise badem örneği yada diğer bir adı ile çilek örneği, yine diğer bir adı ise ananas örgü modeli olan örnekten oluşuyor. Tığ işi kenar oyasını farklı şal modellerinizde de kullanabilirsiniz. Şal modellerinde fıstıklar, trabzanlar, örümcekler çok kullanılıyor. Fıstıklı şal örnekleri ve yapılışı çok güzel duruyor çeyizlerde. Değişik tarz modeller arayanlar için ejder boyunluk yapılışı kolay ve şık bir örnek. Boyunluk olarak da kullanabilirsiniz.

Basit Şal Modelleri ve Yapılışı

Şal modellerinden güzel ve zarif duran bir örnek. Modelin tarifini sizlere şemalı olarak hazırladık. Gardenya şal yapılışı için angora ipler, dantel ipleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz uygun yerlere inciler dikebilir veya örerken ekleyebilirsiniz. Gardenya şalı uzun bir zincir üzerine başlıyoruz. Ve daha sonra kenar kısımlarından eksiltmeler yaparak şekil veriyoruz. 348 zincir çekerek başlayabilirsiniz. Tabi uzunluğu kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. V trabzanlardan oluşan bir model. 6 tur aynı genişlikte örüyoruz. Daha sonra eksiltmelere başlıyoruz. 27 turda şalı bitiriyoruz. Ve kenar oyasına geçiyoruz.

Şaldan kısaca bahsettik. Şimdi hemen şemayı görelim.

Gardenya Şal Yapılışı 1

Şemada x ler sık iğne, daireler zincir, uzun çizgiler trabzan anlamına geliyor. Ve şal bittiğinde çok zarif oluyor.

Gardenya Şal Yapılışı

Gardenya Şal Yapılışı 2

Kaynak : http://prjaga.ru/vyazanie-dlya-zhenshchin/sharf-snud-palantin/shal-gardeniya-kryuchkom

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Gardenya Şal Yapılışı”
 1. Funda Gürbüz dedi ki:

  Merhaba, ben örgünün acemisiyim. Başladım ve örnek ortaya çıktı fakat eksiltmeleri nerde nasıl yapacağımı bilemedim. Yatdımcı olursanız sevinirim…fu

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Ellerinize sağlık. Kolay gelsin. Sıra başında ve sıra sonunda eksiltme yapabilirsiniz.

 2. Funda dedi ki:

  Her sıra sonunda ve başında birer ilmek mi?

  1. Melek dedi ki:

   Şalı kendi istediğiniz büyüklüğe göre ayarlayabilirsiniz. Model 27 turda bitiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler