Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret

Dişlerimizi çok ser fırçaladığımızı nasıl anlarız. Bugün dişlerinizi çok sert fırçaladığınızı gösteren 4 işaretten bahsedeceğiz. Sonrasında ise eğer sert fırçalama yaptıysak durumu nasıl düzeltebiliriz onu öğreneceğiz. Bazılarımız dişimizdeki plağı çıkarmak için çok sert fırçalama yapıyoruz. Fakat plaklar yumuşaktır. Bir bez parçasıyla bile çıkarabiliriz. Diş fırçasına ihtiyaç duymamızın nedeniyse bez  parçasının ağzımızın her bölmesine ulaşamayacak olmasıdır. İhtiyacımız olan dişlere çok baskı uygulamak değil fırçanın ağzımızın her yerine ulaşabilmesini sağlamaktır.

Yeni konumuza geçmeden önce daha önce paylaştığımız bilmemiz gereken konulardan bahsedelim. Mesela diş fırçası seçimi. En iyi diş fırçası nasıl olmalıdır önceki tariflerimizden bulabilirsiniz. Diş beyazlatma ve bakım evde nasıl yapılır paylaştığımız diğer konular arasında. Örgüye, iğne oyalarına ara verip biraz pratik bilgilerden biraz sağlık konularından bahsediyoruz. Bugünde dişleri sert fırçalamak zararlı mı onu öğreneceğiz.

Dişleri Sert Fırçalarsak Ne Olur?

1 – Diş etleri çekilmeye başlıyor. Dişlerimiz sert fırçalamada zarar görecek mine tabakasıyla kaplı. Sert fırçaladığımızda mineye zarar verebiliriz. Bu yüzden diş etleri çekilmeye başlayabilir. Böylece diş kökleri büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Diş hekimlerine göre dünyadaki nüfusun  % 10 – 20 si fırçalama nedeniyle dişlerine zarar vermiştir. Sanırım onlardan bir tanesi de benim.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 2

2- Dişlerimiz çok hassaslaşır. Diş eti çekilmesi gibi diş mineleri zarar gördüğünde diş hassasiyeti artar. Diş eti çekildiği için diş kökleri korunmasız kalıyor. Çok sıcak veya çok soğuk içecekler, yiyecekler tüketildiğinde sızı veriyor. Ağrı yapıyor. Doktora gitmemiz gerekebilir. Ayrıca daha yumuşak fırçalamaya geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 7

3- Diş fırçasının kılları aşırı yıpranmış görünür. Ya çok sert fırçalama yaparız yada çok sert kıllı fırçalar seçeriz. Buda dişlere zarar verir. Eğer diş fırçanızı birkaç haftada değiştirmeniz gerekiyorsa çok yıpranmışsa sert fırçalıyorsunuz demektir. Normalde 3 -4 ayda diş fırçalarını değiştirmek gerekiyor.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 3

4- Diş etine yakın görünen diş kısımları ya çok parlaktır yada değildir. Diş eti çekildiği için biraz daha koyu görünebilir. Diş eti çekilmeye başladığında alttan gören dişler daha koyu ve sarıdır.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 5

 Sert Diş Fırçalama Sorunlarının Çözümleri

1- Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanalım. Dişlerimize zarar veren sadece sert fırçalamak değil diş fırçasının kalitesi de zarar verir. İlk adım olarak yumuşak kıllı fırçalar seçelim. Sonrasında fırçalama yöntemimizi tekrar gözden geçirelim.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 4

2- Elektrikli diş fırçası kullanalım. Elektrikli diş fırçalar çok baskı uyguladığımızda bizi uyarıyor. Üzerinde bulunan ışık rengi değişik veya alarma benzer farklı bir ses çıkarır. Dolayısıyla bizi uyarmış olur.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret

3- Dişlerimizi fırçalarken sadece 3 parmağımızı kullanalım.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 6

4- Diş macununun içinde ne kazar az kimyasal olursa aşındırma oranı o kadar düşer. Bir folyo alalım. Üzerine kullanacağımız diş macunundan sürelim. Sonra folyoyu yıkayalım. Eğer çok fazla çizik varsa o macunu bir dahaki sefere kullanmayalım. Çizik sayısı diş macununun ne kadar aşındırıcı olduğunu gösterecektir.

Dişlerinizi Çok Sert Fırçaladığınızı Gösteren 4 İşaret 1

Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/4-signs-youre-brushing-your-teeth-too-hard-and-4-ways-you-can-fix-it-802464/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler