Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Diş Beyazlatma ve Bakım Evde Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır konusunda daha önce de paylaşımlarımız olmuştu. Birçok kişi önemsediği için tekrar benzer bir içerik hazırladık. Daha önceki yazılarımız:

bu yazılarımızı da inceleyerek daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat şunu eklemekte fayda var lütfen öncelikle diş doktorunuza veya bu konuda uzman bir doktora danışınız. Herkesin bünyesi farklılık göstereceği için sizi en iyi doktorunuz bilecektir. Buradaki yazılar genel geçer bilgilerdir.

Güzel ve estetik bir gülüş için dişlerinizin beyazlığının ne denli önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak dişlerinizin genetik nedenlerden dolayı, çeşitli vitamin ve minerallerin vücudunuzdaki eksikliğinden ya da fazlalığından dolayı ya da günlük ağız bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmiyor oluşunuzdan dolayı olması yeterince beyaz gözükmemesi de söz konusu olabilen bir durum. Bu yüzden dişlerinizin daha beyaz görünmesi için öncelikle, dişlerinizi sarartan ya da rengini değiştiren sebepleri ortadan kaldırmanız tavsiye edilir. Evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi edinebileceğimi bu yazımızda öncelikle dişlerinizin beyaz kalması için hangi yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerektiği konusunda tavsiyeler vereceğiniz.

Evde Genel Diş Bakımı ve Kolay Beyazlatma Yöntemleri

Çay ve Kahveden Sonra Ağzınızı Su İle Çalkalayın

Çay ve kahve gibi içeceklerin dişlerinize zarar verdiğini ve dişlerinizin rengini değiştirdiğini kesinlikle unutmamalısınız. Çay ve kahve kullanımı dişlerin sararmasında en önemli etkendir. Hatta buna sigara kullanımı da eşlik ediyorsa, hem ağız kokusu problemi ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olacak hem de dişleriniz doğal beyazlığını kaybedecektir. Daha beyaz dişler için her çay ve kahve kullanımından sonra ağzınızı bol su ile çalkalamanız tavsiye edilir. Böylece dişlerinizde sararmaya neden olan maddeler, pürüzlü diş minesi üzerine yerleşmeden ağzınızdan uzaklaştırılır.

Asitli İçeceklerin Dişler üzerine Etkisi

Asitli içecekler, diş minelerinizin üzerinde aşınmaya ve yıpranmaya yol açtıklarından dişlerinizin daha kolay renk değiştirmesi söz konusu olur. Gün içinde tüketmiş olduğunu besinlerin küçük partikülleri düş minelerine yerleşerek burada bakteri oluşumuna sebep olmakta hatta dişlerinizin rengini değiştirmektedir. Dişlerinizi beyazlatmak için asitli içecekleri bir pipet yardımıyla tüketmeniz tavsiye edilir.

Diş Beyazlatmak İçin Limon

Evde diş beyazlatma için kullanabileceğiniz en etkili doğal ürün ise limondur. Limon tırnakların ve dişlerin beyazlatılması için sıklıkla başvurulan doğal bir yöntemdir ve uygulanması da son derce kolaydır. Bunun için limon kabuğunu kullanmanız gerekir. Soyduğunuz limon kabuklarının iç kısımlarının dişleriniz üzerinde dairesel hareketlerle gezdirerek dişlerinizin kısa sürede birkaç ton beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma ve Bakım Evde Nasıl Yapılır

Çileğin Diş Beyazlatıcı Etkisi

Diş beyazlatma yöntemi olarak tercihe dilen doğal besinlerden bir tanesi de çilek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz aylarında bol bol çilek tüketerek dişlerinizi hızlı bir şekilde doğal beyazlıklarına kavuşturabilirsiniz.

Karbonat Diş Beyazlatmada Etkili mi?

Doğal diş beyazlatma yöntemi olarak kullanılan, işe yararlığı yüksek olan ancak yanlış kullanımdan dişlerinize zarar verdiğini unutmamanız gereken bir diğer doğal ürün ise karbonattır. Karbonat partiküllü bir yapıya sahiptir ve diş beyazlatmada limon kadar masum etkilere sahip değildir. Diş fırçanızın üzerine döktüğünüz karbonat ile dişlerinizi fırçalamanız, diş mineleriniz üzerinde çizilmelere yol açacaktır. Bunun yerine karbonatı bir miktar suda çözerek ağzınızı bu su ile çalkalamanız ve bu işlemi sık sık tekrarlamanız dişlerinizin hem sağlıklı hem de etkili bir şekilde beyazlamasını sağlayacaktır.

Süt Tüketin

Süt tüketimi vücuttaki tüm kemiklerin dostudur. Bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun bol bol süt tüketmeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte kalsiyum fazlalığının dişlerinizde sararmalara sebep olacağını unutmamanız gerekmektedir. Ancak yaş grubunuza göre günde 1 litreden 1 bardağa kadar değişen miktarlarda süt tüketiminin diş beyazlığına etkisi büyük olacaktır.

Benzer İçerikler
One thought on “Diş Beyazlatma ve Bakım Evde Nasıl Yapılır?”
  1. Brend dedi ki:

    Una duda dicen que él limón no es bueno porque puede dañar él esmalte de tus dientes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler