Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Diş fırçalamanın amacı; diş ve diş kökleri üzerine yapışmış olan bakterilerin temizlenmesi, ağızda hijyen sağlanması, kokuların giderilmesi ve ağız ve diş bakımının sağlanması gibi temel özelliklere dayanmaktadır. Bunun yanında virüslerden korunmak içinde ağız bakımına özen göstermeliyiz. Bu nedenle ideal diş fırçası seçimi çok önemlidir. Özellikle de orta sertlikte olan ve kıl uçlarının mikroskobik olarak yumuşatılmış teknolojide olan diş fırçaları büyük yarar sağlamaktadır. Dişlerde sert veya yumuşak diş fırçaları beklenen performansı sağlamamaktadır. Bu nedenle tercihler iyi yapılmalıdır.

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

İdeal Diş Fırçası Nasıl Olmalı?

Dişlere gereken önemin verilmediği mutlak bir gerçektir. Dişler aslında en önemli organlarımız arasında yer almaktadır. Yemek yiyerek yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getirmekteyiz. Bu nedenle dişlere gereken önemin verilmesi elzemdir. Sindirim sisteminin ilk çalışmaya başladığı yer de dişlerdir. Bu nedenle ne kadar sağlam ve sağlıklı dişleriniz varsa sindirim sistemine göndereceğiniz besinlerin de sindirilmesi o kadar kolay olacaktır. En iyi diş fırçası nasıl olmalıdır konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde en ideal olan diş fırçasının orta sertlikte olduğu belirlenmiştir. Ayrıca fırçanız ne kadar iyi olursa olsun, macununuz ne kadar kaliteli olursa olsun eğer diş fırçalarken diş fırçanızı ıslatıyorsanız büyük bir hatanın eşiğindesiniz demektir. Diş fırçanızın yumuşaması ve fonksiyonlarının bozulmasına neden olan bu sistem nedeni ile oldukça sıkıntı çekebilirsiniz. Mekanizması bozulup yumuşayan teller de dişlerinize istediğiniz performansı sağlayamaz.

Diş Fırçası Yenileme

Aşınan ve yıpranan diş fırçalarınızın ömrü tükendiği an atmanız ve yenisini almanız gerekmektedir. Dışa doğru kıvranan kıllar dişlerinizi asla temizlemeyecek ve diş etlerinize de zarar verecektir. Takriben 3 ila 6 ayda bir diş fırçanızı yenilemeniz gerekecektir. Fakat daha çabuk yıprandıysa bu sürecin dolmasını beklemeye de gerek duyulmamaktadır. Diş fırçası nasıl temizlenir konusunda eğer hassas davrandıysanız diş fırçanızın ömrü de uzamış olacaktır. Böylece diş fırçanızı daha uzun süre kullanabilme şansına sahip olabileceksiniz. Renkleri atan, koku yapan ve kenarları dışa doğru kıvrılan fırçaların ömrünün bittiği anlaşılmaktadır. O halde hemen diş fırçasını yenilemeniz gerekmektedir. Mümkünse mutlaka yedek diş fırçası bulundurmanızda da fayda bulunmaktadır.

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır? 2

Çocuklara Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Erken yaşlarda diş bakımının önemini kavramaları adına çocuklara eğlenceli, renkli diş fırçalarını tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Ortalama 2,5 ila 3 yaşları arasında çocukların diş fırçalama işlemlerine başlaması ve alışması gerekmektedir. Diş fırçalamayı sevdirmek adına çeşitli oyun ve ödüller ile onları bu yönteme sevk etmelisiniz. Fakat çocuklar sadece ön dişlerini oyun gibi fırçalayarak dişlerini temizlediklerini zannedebilirler. Bu nedenle ebeveyn olarak onlara yardım etmelisiniz. “En iyi diş fırçası hangisi? diye çocuk diş doktorlarına ve eczanelere danışarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat belli başlı özelliklerinden siz de en uygun olanını ayırt edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi çocukların diş ve diş etleri oldukça hassastır. Bu nedenle çocuğunuzun ağız boyuna uygun olan diş fırçalarını tercih etmelisiniz. Ayrıca yumuşak kıllara sahip olan fırçalar almanız da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çocuğunuza sabahları kahvaltıdan sonra ve geceleri de uyumadan önce dişlerini 3 dakika fırçalamalarını alıştırmalısınız.

Diş Macunlarının Etkisi

Diş macunları ne kadar kaliteli olursa olsun eğer diş fırçanız kaliteli değilse hiçbir etkisini göremeyeceksiniz. Çünkü diş fırçası diş macununun tüm etkilerini dişlerinize yedirebilmektedir. Bu sayede etkin bir temizleme işlemi gerçekleştirebilmek de mümkündür. Diş mineleri, diş etleri ve birleşim noktalarının her bir alanına temas etmesini sağlayarak dişlerdeki tüm sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktır. En iyi diş fırçası markası sizin için hangisi ise, ona uygun olan macunları tercih etmelisiniz. Birbiri için üretilmiş olan diş fırçası ve macunlar bulunmaktadır. Bu sayede diş macununun vereceği maksimum etkiyi diş fırçası kolaylıkla sağlama imkanı bulabilecektir.

Elektrikli Diş Fırçasının Faydaları

Diş fırçasının oldukça iyi olması bazen hiçbir anlam ifade etmemektedir. Bunun sebebi de doğru uygulamaların yapılmaması durumunda bir etki göstermemesidir. Diş fırçalama konusunda en önemli durum kuşkusuz ki el hareketleridir. Eğer el becerisine yetkin değilseniz, istenilen performansı yakalamanız da oldukça güçtür. En iyi diş fırçası fiyatları arasında elektrikli diş fırçaları biraz daha pahalıdır. Fakat daha etkin olduğu için oldukça sağlıklı bir bakım sağlamış olabileceksiniz. Birbirinden farklı ve değişik elektrikli diş fırçaları bulunmaktadır. Normal diş fırçalarının giremediği tüm noktalara ulaşarak hem diş eti hem de diş sağlığınızı rahatlıkla korumanız mümkün. Tabi elektriksiz olanlar ile de aynı sonucu yakalamanız mümkün fakat el hareketlerinizin bu konuya yatkın olması gerekmektedir.

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır? 1

Doğru Diş Fırçalama Yöntemleri

Diş fırçalarken doğru bildiğimiz birçok yanlış yapmaktayız. Bunlar diş sağlığımızı tehdit eden faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer doğru bir diş fırçalama sağlamak istiyorsanız sadece 2 dakikaya ihtiyacınız var. Doğru fırçalamadığınız takdirde en iyi diş fırçası ve macunu dahi kullansanız etkili bir sonuç almanız mümkün değildir. Bu nedenle doğru fırçalama tekniklerini öğrenmelisiniz.

  • Her yemekten sonra kuru olan diş fırçanız üzerine florlu diş macunu koyarak işe başlamalısınız.
  • Tam iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamanız sağlıklı bir temizlik sağlayacaktır.
  • Diş ve diş etinin tam birleştiği alan üzerinde oval hareketler yaparak dişlerinizi fırçalayın.
  • Fırçanın uçları 45 derece açı ile dişetine denk gelmelidir.
  • Daha sonra dişe doğru adeta süpürür gibi hareketler uygulayın.
  • Kırmızıdan beyaza doğru denilen bu hareket ile dişlerinizin temizlendiğini hissedeceksiniz.
  • Aynı işlemleri üst ve alt çenelerinizde, arka, yan ve ön dişlerinizde de eşit sürelerde uygulayın.
  • Son olarak dilinizi de diş fırçasının tersi ile öne doğru temizleyin.
Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler