Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bitkisel Kış Çayları ile Doğal Antibiyotikler

Bitkisel kış çayları ile doğal antibiyotikler, kış mevsiminin en zorlu yanlarından bir tanesi olan salgın hastalıklarda bizlere yardımcı olur. Kışın salgın hastalıkların daha fazla baş göstermesinin sebebi, soğuk hava şartlarında kapalı ortamların ve toplu taşıma araçlarının havalandırmasının neredeyse imkansız olmasıdır.  Bu ortamlarda hava yolu ile bulaşan bakteriyel ve viral hastalıklar, daha kolay yayılma imkanı bulurlar. Bununla birlikte kış mevsiminde, vücut ısısının düşmesi vücudu hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale getirir.

Bitkisel Kış Çayları ile Doğal Antibiyotikler 2

Doğal Antibiyotik Kullanımı ve Kış Çayları

Ancak her hastalık sonunda ilaçlara sarılarak antibiyotik kullanımını artırmak vücudunuz için son derece zararlıdır. Vücutta üreme gösteren mikropların vücudun kendi bağışıklık sistemi ile öldürülmesi hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de karaciğerinizin zarar görmesini engelleyecektir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en kolay yolu ise, kış aylarında doğal antibiyotik tüketimini artırmaktır. Doğal antibiyotikler nelerdir konusunda bahsedeceğimiz bu yazımızda kendiniz için son derece faydalı tavsiyeler bulacaksınız.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğan en bilinen doğal antibiyotik bitkileri arasında yer alırlar. Bu bitkileri taze olarak tüketebileceğiniz gibi çayını demleyerek içebilmeniz de mümkündür. Bu sayede, ağzınızda oluşacak olan hoş olmayan kokuya da engel olabilirsiniz. Sarımsak çayını demlerken, kaynamış su içinde birkaç diş sarımsak atmanız ve bunu demlendirmeniz yeterli. Soğan çayı ise, dörde bölünmüş bir adet soğanın suda kaynatılması ile demleniyor. Bu çayları haftada bir tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Baharatlar

Baharatların bilinmeyen etkileri arasında ise doğal antibiyotik özellikleri yer almaktadır. Doğal antibiyotik baharatları olarak tercih edebileceğiniz kimyon, karabiber, kırmızı biber ve pul biber gibi baharatlar yanında sütlü tatlılarınızı bol bol tarçın ile süsleyebilirsiniz. Tarçın ve sayılan diğer baharatlar vücut sıcaklığınızın yükseltilmesinde oldukça etkili ve bakteriyel enfeksiyonlarda kolayca iyileşme sağlama özelliğine sahip.

Rezene çayı

Bitkisel Kış Çayları ile Doğal Antibiyotikler 1

Kış çayları arasında yer alan ve kış ayları geldiğinde tüketimi hayli artan rezene bitkisi, bilinen en kaliteli doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Elbette ki aktarlardan doğal olarak satın alacağınız rezene bitkisini, kaynatılmış suda demlendirmeniz çayınızın etkisini artıracaktır.

Adaçayı

Bitkisel Kış Çayları ile Doğal Antibiyotikler

Adaçayı vücutta iltihapları kurutma özelliğine sahiptir. Bilindiği gibi bakteriyel enfeksiyonların büyük bir çoğunluğu boğazda ya da vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanmalara yol açar. Adaçayı tüketimi ile vücudunuzu bakterilerin saldırısına kapalı bir hale getirebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler