Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Eskimeyen Bir Koku Kültürü: Kolonya

Ferahlığı, sağladığı hijyen, pratikliği ve hoş kokusu ile severek kullanılan en kaliteli kolonya ürünleri Watsons’ta sizlerle. Her evde, iş yerinde bulunan, çantada rahatlıkla taşınan kolonyalar farklı aromalar bulundurabilir. Geleneksel limon kokusunun yanında günümüz kozmetik ürünleri arasında, farklı meyve ve çiçeklerin kokuları ile esanslanan ürünler bulunur. Kullanıcılar kullanım alışkanlıklarına ve koku zevklerine göre diledikleri ürünü seçebilir.

Eskimeyen Bir Koku Kültürü: Kolonya

Tarihi 18. Yüzyıla Kadar Uzanan Bir Alışkanlık: Kolonya

Temel olarak alkol, su ve doğal esansların karışımı ile elde edilen kokulu sıvılardır. Çiçekler ve meyve özleri doğal aromaları ile sıvıları kokulandırır. Ürünlerin keşfi günümüzden yüzyıllar öncesine dayanır. Geleneksel alışkanlıklarımızdan biri olsa ve günümüzde Türkiye’de sıklıkla kullanılsa da ürünün anavatanı Avrupa’dır. Ünlü liderlerden Napolyon’un koku merakı sayesinde kısa sürede kolonyanın kullanımı yaygınlaşmıştır. Kolonya çeşitleri, alkol içeriği nedeniyle uzun yıllar boyunca tıbbi malzeme olarak da kullanılmıştır. Aslında bir parfüm türüdür ve Eau de Cologne olarak kategorize edilir. Anadolu’ya Eau de Cologne ürünlerin gelişi II. Abdülhamid dönemindedir. İthal edilen kokular kısa sürede sevilip yaygınlaşınca, Anadolu’da ilk kolonya fabrikası ve üretim atölyeleri kurulmuştur. Ürünlerin kısa sürede ülkemizde gelenekselleşmesi, gül suyu kullanım alışkanlığına bağlanmaktadır. Eyüp Sabri Tuncer, Marmara, Duru, Rebul, Selin ve Dalin gibi köklü markalar, onlarca yıldır ürünlerini sunmaya devam eder.

Ürün Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 60, 70 ve 80 derece kolonya çeşitleri alkol derecelerine göre sınıflandırılır. Alkol derecesi yükseldikçe dezenfekte edici etki artar. Düşük alkollü ürünler daha çok bebek, çocuk kokuları ve kozmetik kolonyalarıdır. Kozmetik olarak sınıflandırılan ürünler, hoş koku için tercih edilir.
  • Yoğun alkol içerikli ürün kullanımı ciltte kuruluğa yol açabilir, bu nedenle cilt sık sık nemlendirilmelidir.
  • Sıvıların kokuları esans içeriğine bağlıdır. Tek esansın yanında farklı özlerin karıştırıldığı kolonyalar da bulunur. Mandalina ve limon kolonyası tek öz içerirken, kozmetik ürünlerde farklı çiçek ve meyvelerin kokularından parfüm gibi kompozisyon oluşturularak koku meydana getirilir.
  • Genellikle yeniden doldurulabilir şişelerde sunulur. Markaların geniş hacimli şişelerinden alınarak küçük şişelere doldurulabilir. Kişiler çantada taşımak için küçük şişeleri, ev ve ofis kullanımı için daha büyük boy ürünleri tercih edebilir. Evde cam şişeler daha sık kullanılırken, çanta tipi ürünler plastik şişelerde tasarlanır.

Eskimeyen Bir Koku Kültürü: Kolonya 1

Hijyen Sağlayan Alışkanlık: Kolonya Kullanımı

Cilde doğrudan sıkılarak kullanılır. Yeterli hijyenin sağlanması için sıvının tüm cilde bolca sürülmesi tavsiye edilir. Karışımlar, alkol içeriği sayesinde, bakteri, virüs ve mikropları öldürür. Mendiller üzerine sıkılarak yüzeyler temizlenebilir. Sabuna ve suya ulaşılması zor durumlarda en pratik, hoş kokulu ve etkili hijyen yöntemi kolonya kullanımıdır. 70 derece üstündeki ürünlerin hijyen sağlamak için yeterli olduğu belirtilmektedir. Yolculuklarda, alışverişte, işte, okulda kolaylıkla ulaşabileceğiniz alanlarda kolonya bulundurarak hijyen sağlayabilirsiniz. Şişeleri çantanıza atarak istediğiniz yere götürebilirsiniz. Çanta tipi ürünler, fıs fıs başlıkları ile rahat ve pratik kullanıma imkan verir. Bu özel kokulu sıvıların misafirlere ikram alışkanlığı da mevcuttur. Ev sahipleri, dışarıdan gelen konuklarına ilk olarak kolonya ikram eder. Hem hoş kokulu bir karşılama sunan bu alışkanlık hem de eve hijyen getirmenin en pratik yoludur. Ürünler, sıcak havada ferahlık ve tazelenme hissi sağlar.

Siz de aradığınız ürünü Watsons’ta bulabilir, yetişkin ve çocuklar için özel tasarlanan farklı alkol dereceleri ve kokulardaki kolonyaları hemen sipariş verebilirsiniz. Bilinen, geleneksel markaların yanında Watsons’ın kendi ürünü olan Watsons markalı çeşitleri de görebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler