Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Sizlere tam 13 faydasını anlatacağız. Yumurtanın sarısı ve beyazı ayrı ayrı oldukça faydalı . Ama uzmanlar iki birlikte yenmeli diyor. Hızlı kilo verme yollarında da yumurta çok tercih ediliyor. Uzun süre tok tutuyor. Kilo verme sürecinde sabahları haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz. Sağlıklı ilgili sizlere birçok pratik bilgi , işinize yarayacak bilgiler veriyoruz. Daha önceki yazılarımızdan bahsedecek olursak hıçkırık nasıl geçer ve erken uyumanın faydalarından bahsetmiştik sizlere. Düzenli uyku vücut için oldukça gerekli. Şimdi yumurtanın faydasından bahsedelim.

Yumurtanın Yararları

Yumurtayı sabah kahvaltıda , öğlen yemeğinde ve akşam yemeğinde yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Sağlıklı en iyi 10 yiyecek arasında yer alır yumurta. Şimdi yararlarını görelim.

 1. Yumurta size enerji verir. 1 bütün yumurta 6 gr yüksek kaliteli proteine sahiptir ve yalnızca 70 kaloridir.
 2. Yumurta karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Her yumurta sağlıklı bir kolin içerir. Makronütrian olan kolin metabolizmayı hızlandırır, minerallerin ve vitaminlerin nakledilmesine yardımcı olur. Ve karaciğerin işlevlerini geliştirir.
 3. Yumurtadaki kolesterol düşündüğünüz gibi kan kolesterolünü etkilemez. Çok yağlı olduğu için bütün yumurta yenmemesi gerektiği söylenir. Çoğu insan için yanlış bir ifade. Karaciğer zaten kolesterol üretiyor. Düzenli olarak yumurta yediğinizde vücudunuz doğal olarak daha az kolesterol üretmeye başlar.
 4. Yumurta HDL’  yi ( iyi kolestrol)  artırır. Yüksek yoğunlukta lipoproteinler (HDL) kalp sağlığı ve inme riskini azaltır. Düzenli olarak yumurta tüketmek vücudunuzdaki HDL seviyesini artırabilirsiniz.
 5. Yumurtalar göz bebeklerine yardımcı olur . Proteinlere ek olarak yumurtalar yüksek seviyede lukein ve zeaksantin antioksidanları içerir. Bu maddeler gözde oluşan katarakt riskini azaltır.
 6. Yumurta uzun süre tok tutar. Sabah kahvaltıda yumurta yediğinizde gün içinde daha az yemek yemenize yardımcı olur.
 7. Yumurta gluten ve karbonsuzdur. Diyabet için özel bir diyet yapıyorsanız yumurtalar protein almanız için özel bir besindir.
 8. Yumurta kemiklerinizi korur. Çok fazla D vitamini içerir ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur.
 9. Yumurtalar kanser riskini azaltır.
 10. Daha güçlü kaslar için yumurta yiyin.
 11. Yumurtalar gebelik dostu. Yumurta içinde bulunan kolin beyin gelişimine yardımcı olur ve doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.2 bütün yumurta 250 mg kolin içeriyor . Uzmanlar günlük 450 – 550 mg kolin tüketilmesini öneriyor. 
 12. Sağlıklı saçlar ve sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar.
 13. Kahverengi yumurta ve beyaz yumurta temelde aynıdır. Her ikisini de kullanabilirsiniz. Tek fark kahverengi yumurtalar kırmızı kulakları olan büyük tavuklardan, beyaz yumurtalar beyaz kulakları olan küçük beyaz tavuklardan geliyor.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Kaynak : http://remedydaily.com/2017/04/01/13-things-that-happen-to-your-body-when-you-eat-eggs/

Benzer İçerikler
One thought on “Yumurtanın Faydaları Nelerdir?”
 1. Angélica Zanona dedi ki:

  excelente datos para nuestra salud….Gracias x compartir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler