Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırık bir çoğumuzun maruz kaldığı bir durum ve hemen araştırırız hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık neden olur diye. Şimdi biz sizlere bilimse olarak araştırılmış ve hıçkırık tuttuğunda ne yapılması gerektiğini anlatan bir çeviri yayınlayacağız. Özellikle ufak çocuklar hıçkırık tuttuğunda dayanamıyorum ben. Küçük yürekleri ciğerleri içimi parçalıyor. Umarım hıçkırık konusunda size de yardımcı olur, ben en yakınımdakilere bu bilgiyi aktarmaya başladım bile.

Hıçkırık Nasıl Geçer, Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırıktan kurtulmak için nefes tutmak, korkutmak veya çok daha ilginç yöntemler önerilir. Bu yöntemlerin işe yarayıp yaramadığına dair bilimsel bir araştırma var mı ? Hıçkırık anında diyaframımızda kasılma olur ve bu durum havanın ciğerlerimize dolmasına yol açar. O anda ses telleri birden kapandığı için hıçkırığa özgü o ses ortaya çıkar. Hıçkırığa yol açan 100’den fazla tıbbi neden tespit edilmiştir. Bunların çoğu zararsızdır. Bazen ilaçlarda hıçkırığa neden olur. Bazı anestezi ilaçları, kortizonlar, parkinson hastalığı ilaçları ya da kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları hıçkırığa yol açabilir. Ama çoğu zaman bunlardan hiçbiri değildir nedeni. Gülmek, fazla alkol almak, hızlı yemek, gazlı içecekler de kendiliğinden hıçkırığı tetikleyebilir. Bazı hıçkırıklar uzun sürer. En uzun hıçkırık rekoru Amerikalı Charles Osborne’a aittir. 1922 de başlayan hıçkırığı hiç durmaksızın 1990’a kadar , yani 68 yıl devam etmiştir.

İki yöntem

Neyse ki birçok hıçkırık basit yöntemlerle giderilebilir. Hangi yöntemin iyi olduğu konusunda da farklı görüşler var. Yöntemlerin bir kısmı kandaki karbondioksit oranının arttırılmasına dayanıyor. Bu yolla diyaframdaki kasılma engellenebilir. Bunun için nefesinizi tutmanız yada kese kağıdı içinde nefes alıp vermeniz tavsiye edilir. Bu yöntemler çoğunlukla işe yaramakla birlikte araştırmacılar nedeni konusunda emin değildir. Bazıları vücudun dikkatini başka şeylere kaydırmanın işe yaradığını bazıları ise hıçkırığa  düşük karbondioksidin yol açmış olabileceği, bu oran yükseldiğinde hıçkırığın sona erdiği görüşünde.

Sinirsel uyarı

Bir diğer hıçkırık giderme yöntemi ise beyinden mideye kadar inen ve nefes alma ile yutkunmayı koordine eden vagus sinirinin uyarılmasını içeriyor. Hıçkırma sırasında bu sinir hassas hale gelir; onu uyarma yoluyla beynin dikkatini dağıtmak ve olaylar zincirini kırmak mümkündür.  Su yudumlamak, limon ısırmak ve buz yemek yoluyla vagus siniri uyarılabilir. Dilin ucunu çekmek, parmakla kulakları tıkamak ya da göz üzerine hafif basınç uygulamak da bu yöntemler arasındadır. Hıçkıran kişiyi korkutmak da aynı işlevi görür. Evde kendi başınıza denemek istemeyeceğiniz biraz aşırıya kaçan yöntemler de var. Tennessee Tıp Fakültesinden Francis Fesmire’in 1988′ de uyguladığı ve ” raktal masajla inatçı hıçkırığı giderme” adını verdiği teknik bunlardan biri. Fesmire bu yöntemi, üç gün boyunca  her iki saniyede bir hıçkırdığı için acil servise getirilen bir adama uygulanmış ve işe yaramış. Diğer bütün yolları deneyen doktor daha önce 71 yaşında hastaneye kaldırılan bir kadının hızlı kalp atışlarını anüs masajıyla yavaşlatan doktor örneğini hatırlayıp hıçkırıklı hastada uygulanmış ve başarılı olmuş. Fesmire daha sonra, vagus sinirini uyardığı için orgazmın da aynı işlevi uyguladığını açıklamış. Ancak kendi başımıza uyguladığımız bu yöntemler deneye dayalı bilimsel veriler içermiyor. Fakat bu yöntemlerin tümü fizyolojik olarak hıçkırıkla ilgili bilgilerimizle örtüşüyor ve hiçbirinin bir zararı yok. Yani kocakarı ilacı değiller ve  bir daha hıçkırık tuttuğunda denemeye değen yöntemler.

Kaynak: Claduia Hammond BBC Future

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler