Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır?

Sosyal medya üzerinde çok gördüğüm bir örgü modelinden bahsetmek istiyorum. Birçok modelde kullanabilirsiniz bu güzel örgü modelini. Yatak örtüsü modelleri yapabilirsiniz, battaniye modelleri yapabilirsiniz, kırlent modelleri yapabilirsiniz. Koltuk şalı modeli yapabilirsiniz. Modelin ayrıntılı olarak yapılışı yoktu. Ama şemasını buldum. Şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Çok beğendiğim modeller arasında geliyor. Zarif ve oldukça şık bir model. Motif büyük bir motif. 4 x 3 motifi eklediğinizde bir battaniye uzunluğuna erişiyorsunuz. Battaniyenin içinde popcorn örgü modeli de var. Çok kalın bir iplik tercih etmezseniz daha iyi olur. Popcorn örgü yapımını daha önce sizlere birçok defa anlattık. Yapılışına daha önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Dantel Yatak Örtüsü Yapımı

Malzeme olarak iplik ve aldığnız ipe uygun tığ tercih edebilirsiniz. Modelin birkaç turunu anlattıktan sonra şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Modelin anlatımı yoktu. Sizlere şemadan yapılışını açıklayacağım.

1.tur : 8 zincir çekerek halka oluşturalım.

2.tur : 3 zincir çekerek başlayıp 22 trabzan yapalım.

3.tur : 3 zincir çekerek başlayalım. Devam ederek 3 trabzan yapalım. Bir sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar 2 tek 1 aynı yere 2 trabzan olarak devam edelim.

4.tur : 8 zincir çekerek başlayalım. Yanından devam ederek 8 trabzan yapalım. 5 zincir çekelim. 1 trabzan atlayıp 8 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar 4 yuva olacak şekilde örelim.

5.tur : Bu turda popcornları yapmaya başlıyoruz. 3 zincir çekip ilk yuva içine 1 popcorn yapıyoruz. Ve yanına 1 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere , 1 trabzan yapıyoruz.  Ve 1 popcorn daha yapıyoruz. Yanından devam ederek 1 trabzan , 1 popcorn , 1 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip 2 trabzan atlıyoruz. 1 trabzan, 1 popcorn , 1 trabzan yapıyoruz. Ve aynı şekilde örmeye devam ediyodruz.

Şema aşağıdaki gibidir. Takıldığınız bir nokta olursa sorabilirsiniz.

Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır? 2

Ve bittiğinde aşağıdaki gibi görünecektir. Muhteşem öyle değil mi.

Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır? 1

Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır?

Kaynak : http://laduska.ru/vasanie-kruchkom/429-svasat-pokrivalo-kruchkom.html

Benzer İçerikler
6 thoughts on “Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır?”
 1. Hira dedi ki:

  Merhaba bu yatak örtüsünü yapmak istiyorum fakat bu ipin aynısından almak istiyorum hangi marka kaç numara ve kaç numara tığ ile örücem çok ama çok beğendim şema konusundada yardımcı olursanız minnetkar olurum çok teşekkür ederim sevgiler..

  1. Melek dedi ki:

   Merserize, pamuklu iplikler kullanabilirsiniz. Dantel iplikleri kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ipe uygun tığlar tercih edebilirsiniz. Şema sadece yazının içinde bulunan şema var. İlginiz için teşekkürler.

 2. emine dedi ki:

  Örtüye bayıldımmm.püsküllerinin nasil yapildigini anlatir misininiz LUTFENNN…

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım. Bu teknikle yapabilirsiniz. https://mimuu.com/orgu-susleme-nasil-yapilir/

 3. Esma dedi ki:

  Bu modele ne kadar ip giriliyor

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Esma Hanım. Maalesef ne kadar ip gittiğini bilmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler