Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Alize Yün Şal Modelleri

Şal modellerinden harika bir örneğin yapılışını hazırladık. Suzan Hanıma bu güzel şal modellerinin anlatımını bizlere hazırladığı için çok teşekkür ediyoruz. Alize yün şal modelleri angora iplerle örülmüş bir örnek. Çok zarif duruyor. Son model şal modellerini çeyizleriniz için keyifle örebilirsiniz. Simli iplerle simli şal modelleri olarak örüp kullanabilirsiniz. Hadi şimdi detaylı bir şekilde yapılışına geçelim.

Alize Angora Şal Modelleri

Alize yün şal modelleri için 3 adet angora ip kullanıyoruz. Ve 2,20 mm tığ. Şimdi kısaca yapılışına değinelim ve hemen ardından videolu anlatımına geçelim.

Alize Yün Şal Modelleri

Tığ işi üçgen şal modelimizin yapılışı oldukça zevkli ve gösterişli duran bir modeldir. Uç kısımdan başlayarak ilerliyoruz. 8 zincir çekip yuvarlak bir halka oluşturuyoruz. Kenarlarda su taşı uygulaması yapıyoruz. Oluşturduğumuz halkanın içine su taşı kurmak için 3 tane 3 lü trabzan yapıp 2 zincir çekiyoruz tekrar 3 tane 3lü trabzan yapıp 2 zincir çekip 3 tane 3lü trabzan yapıp 3 zincir çekip dönüyoruz. Zincir çektiğimiz yuvanın içine su taşı yapıyoruz. Araya 5 zincir çekip tekrar diğer yuvaya su taşı yapıyoruz. Modelimizin ilk sırasını oluşturduk. Diğer sırada su taşı yaptıktan sonra 3 zincir çekip araya 3 tane ikili trabzan 1 zincir 1 ikili trabzan 1 zincir 3 ikili trabzan yapıp modelimizin yapraklarını oluşturacağımız ilk sırayı yapıyoruz. Kenarlarda hep aynı işlem olan su taşı yapıyoruz. Ortadaki trabzanlı bölümde 3 trabzanın ilk ve son trabzanda artıma işlemi yaparak 1 zincir çekip ortadaki tek trabzanın üstüne 2 tane trabzan yapıp diğer 3 trabzanın üstünde de artırma işlemi yapıyoruz.

Yaprak kısmında 4 sıra olana kadar trabzanların üstünde artırma işlemi yapıyoruz ve her iki tarafta da 9 trabzan elde ediyoruz. Bir sonraki sırada yapraktaki ilk trabzanın ve son trabzan tepesinde fıstık uygulaması yapıyoruz. 3 zincir çekip ortadaki ilk trabzana sabitliyoruz. Araya 3 zincir çekip yine ikinci trabzana trabzan yapıyoruz. Böylelikle ortada çiçeği kurmak için yuva oluşturduk. Bir sonraki sırada yapraklarda eksiltme işlemi yaparken ortadaki yuvaya 4 tane fıstık yapıyoruz. Yeni sırada yapraklardaki eksiltme işlemleri devam ederken fıstıkların arasına 5 er tane ikili trabzan yapıyoruz. Bir sonraki sırada yaprakları kapatıyoruz ve aynı zamanda kenardaki su taşı 8 tane olmuş oluyor ve su taşının üstüne başlangıçta da yaptığımız gibi iki yuva elde edecek şekilde 3 tane ikili trabzanı 3 kez tekrar ediyoruz. Yeni modelimizi kurmak için su taşını ayırmıs olacağız. Çiçeğimizi de aynı zamanda tamamlarken yeni modeli de herk iki tarafta oluşturmaya başlıyoruz. Bu modeli istediğiniz boyuta gelene kadar örebilirsiniz. Bitiş kısmında iki sırada sık iğne çalışması yapılmıştır. Son sırasında isteğe bağlı olarak sık iğneleri örerken pıtırcık ta yapabilirsiniz. Kenar uygulaması olarak ister püskül isterseniz de örümcek yaparak şalınızı tamamlayabilirsiniz.

Alize Yün Şal Modelleri 1

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler