Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi

Çok beğenilen, yapılışı çok sorulan bir hırkadan bahsedeceğiz. Yakalı pirinç hırka tarifi. Her beden için örebilirsiniz. Sayıları kendi bedeninize göre ayarlayarak hırka modellerini örebilirsiniz. Benzer el örgüsü hırka örneklerinden daha önce bahsettik. Pirinç örgü modeli çıtır çıtır duran çok zarif bir örnek. Bebek battaniyelerinde, bebek örgü modellerinde çok kullanılıyor. Hırkalara da yeleklere de çok yakışıyor. Sizde örmek istediğiniz örgü hırka yapımı için pirinç örneğini kullanabilirsiniz. Yanılmıyorsam biraz ağır ilerleyen bir örnek. Ama duruşu muhteşem. Videolu pirinç örgü hırka modelleri için yaka kullanmadan düz olarak da örebilirsiniz. Nasıl örüldüğüne dair sizlere bir şema paylaşacağız. Ondan önce yakalı pirinç hırka tarifini yayınlayacağız.

Örgü Hırka Örnekleri

Yakalı pirinç hırka tarifini kendi bedeninize göre sayılarını başlayabilirsiniz. Burada verdiğimiz ölçüler alize süperlana maxi ile örülmüş iplerle 6 mm şişle örülmüş bir örnek. Uyacak beden ölçüsü ise hırka 164 cm yüksekliğinde, kalça 96 cm, bel 70, göğüs 89 cmdir.

Arka 66 ilmek ile başlanır, her 6 sırada 2 kenardan 1 er ilmek artırarak 74 ilmek olana kadar örelim. Sonra bu 74 ilmeği 64 cm olana kadar örelim. 64 cm ördükten sonra koltuk için 4 ilmek keselim. Ve 25 cm daha örelim. Daha sonra omuzlar için 22 ilmek 2 taraftan kapatıyoruz. Kalan ilmekleri yaka için bekleteceğiz.

Önler için 48 ilmek ile başlıyoruz. 63 cm ördükten sonra koltuktan 4 ilmek kesiyoruz. 12 cm daha ördükten sonra 26 ilmek kesiyoruz. ( ingiliz kesme şekli diyor biliyorsanız bu tekniği yapabilirsiniz. Ben bilmiyorum.) Yaka kesiminden sonra 13 cm daha örelim ve kalan 22 ilmeği de keselim.

Kollar için detaylı anlatım mevcut değil. İsterseniz ilmekleri omuz kısmından toplayarak örebilirsiniz. Veya kol ucundan başlayıp bildiğiniz tekniklerle örebilirsiniz.

Yaka için arkada bıraktığımız yaka için beklettiğimiz ilmekleri istediğimiz uzunlukta örüp kapatıyoruz. Önlerden yaka için kestiğimiz 26 ilmekten 10 – 11 ilmek bırakıp kalan ilmeklerden şişe ilmek topluyoruz. Artırma ve eksiltme yapmadan istediğimiz unuzlukta örüyoruz. Diğer taraf içinde aynı işlemi yapıyoruz.

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 18

Hırkayı yaka olmadan da örebilirsiniz. O şekilde de çok güzel oluyor.

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 11

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 9

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 10

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 19

Yakalı Pirinç Hırka Tarifi 15

Kaynak : http://modnoevyazanie.ru.com/vyazanie-spicami-dlya-zhenshchin/palto-oversayz-svyazannoe-spicami/

http://nechegonadet.blogspot.com/2015/12/blog-post_21.html#more

Benzer İçerikler
One thought on “Yakalı Pirinç Hırka Tarifi”
  1. İvgen dedi ki:

    Çok güzel bir örnek, çok şık bir hırka ve çok detaylı anlatmışsınız. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler