Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

Tığ işi örgü severler, şiş örgü bilmeyenler için çok güzel bir örneğimiz var. Şişte uyguladığımız saç örgüsü modeli yapılışını tığ örgüsünde de uyguluyoruz. Tığ işi örgü bere modellerinde, hırka modellerinde , bebek battaniyesi modellerinde , kısacası her örgüde kullanabilirsiniz. Şiş örgü modellerinden çok güzel olan, çeyizlik yelek modellerine , hırka modellerine yakışan güzel bir örnekte Çanakkale burgu örgü modeli yapılışı. Bazı yerlerde ismi kaynana öremez gelin giyemez olarak da geçiyor.

Tığ İşi Saç Örgüsü Yapılışı

Hem kolay hem farklı bir örnek. Ben tığ işinde saç örgü modeli yapıldığını açıkçası ilk defa görüyorum. Ve sizlerle paylaşmadan geçemedim.

Malzemeler

  • İplik
  • Tığ

Örneğimizi 70 zincir çekerek başlayalım. Modeli kavramak açısından zincir sayısını azaltabilirsiniz. İlk olarak sizlere farklı şekilde yapılmış popcorn  yapımını göstereceğim. Zincir çektik. 4. zincirden itibaren aşağıda grafikte front yani önden ok ile gösterildiği gibi batarak 4 trabzan yapalım. Sonrasında aynı yere 5 trabzan batalım. Tekrar tığa ilmek alıp resimde gösterildiği gibi trabzanların altından batalım. Hepsini bir örüp popcornu yapalım.

Şimdi saç örgü kısmına geçelim. 3 sıra önden batarak trabzan yapalım. 4. sıraya geldiğimizde aynı yerden resimde gördüğünüzü gibi yine önden batarak 2 sıra dönerek 6 trabzan yapalım. 2 zincir çekip dönerek yapıyoruz. Arka kısma geldiğimizde grafikte gösterilen back kısmı gibi batıyoruz.

Daha sonra ok ile gösterilen yerlerden batarak aşağı doğru inelim. Ve aynı şekilde 1 tane daha trabzan bloğu yapalım. Bu iki bloğu aşağıda oklarla gösterildiği gibi yer değiştirelim.

Ve yine resimde gördüğünüz gibi yer değiştirdikten sonra örmeye devam edelim. İlk bölüm üzerine 6 arkadan batarak, sonra diğer 6lı kısım arkadan batılarak örülür. Klasik saç örgüsünde olduğu gibi şimdi üzerine trabzanlar yapılmaya deva edilir. Sırası gelince aynı teknikle değişim yapılarak örmeye devam edilir. Şiş örgü saç örgüsünde olduğu gibi ilmekler yerine trabzan bloklarını yer değiştiriyorsunuz.

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 19

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 18

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 17

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 16

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 15

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 14

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 13

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 12

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 11

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 10

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 9

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 8

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 7

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 6

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 5

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 4

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 3

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 2

Tığ İşi Saç Örgüsü Nasıl Yapılır? 1

Kaynak : http://www.mypicot.com/0025.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler