Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kenarı Dantelli Örgü Şapka

Yaza hazırlık örgü şapkalar örmeye başlayalım. Kenarı dantelli örgü şapka yapılışı şeması hazırladık. Koton iplerle veya kağıt iplerle örebilirsiniz. Kağıt iplerle çok güzel duracak bir örnek. Kağıt iplerle şapkalarda beğendiğiniz örnekleri kullanabilirsiniz. Mesela kağıt ipten anlatımlı şapka yapımı çocuklarımız için paylaştığımız bir örnek. Kağıt ipten fötr şapka yapımı ise yetişkinler için yaptığımız bir örnek. Rafya ipten yazlık şapka yapımı için kağıt ipler, merserize ipler kullanabilirsiniz. Kağıt ipler biraz sert olduğu için yumuşatarak örülüyor. Ben direk olarak yumuşatmadan örüyorum. Tığ işi ile yapılan örgülerde kullanılıyor genelde ama şiş örgü modelleri olarak da örülüyor. Hasır örgü örneğinde kağıt ip kullanmıştık. Sık iğne ile ve trabzanlarla yaptığımız bir örnek. Dantel kısmı ile daha önce farklı örgülerde de ördük. Mesala battaniye modellerinde. Bugünde kenarı dantelli örgü şapka örneğinde kullanıyoruz.

Kağıt İpten Yazlık Şapka

Birazdan 12 – 14 yaşlarında bir prenses için şapka tarifi hazırladık. Baş çevresini ölçerek her yaş için örebilirsiniz. Yünlü olmayan ipler kullanabilirsiniz. Kağıt, merserize, pamuklu ipler kullanarak, yaza uygun ipler kullanarak örebilirsiniz. Terletmemesi güneşten koruması gerekir. Dilerseniz şapkayı kenar kısımlarından çiçeklerle süsleyebilrsiniz. Kenarı dantelli örgü şapka içinde çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Şapkanın yapılışına sihirli halka ile başlıyoruz.

Kenarı Dantelli Örgü Şapka 2

Bu kısımdan sonra aşağıdaki şemayı tek olarak yani artırma ve eksiltme yapmadan örebilirsiniz.

Kenarı Dantelli Örgü Şapka 3

Şapkanın şimdi kenar dantel şemasına geçelim.

Kenarı Dantelli Örgü Şapka 4

Şemada x ler sık iğne, daireler zincir, uzun çizgiler trabzan anlamına geliyor. Ve şapkayı kenar oyasını da yaptıktan sonra bitiriyoruz. Pembe çiçeklerle, mavi çiçeklerle veya sevdiğiniz renklerde çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Kenarı Dantelli Örgü Şapka 1

Kenarı Dantelli Örgü Şapka

Kaynak : https://handmade-paradise.ru/shlyapka-kryuchkom-s-azhurnymi-polyami/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler