Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı

İç içe geçmiş zincirlerden oluşan çok şık bir örgü atkı modeli yapımı. Çok pratik ve kolay. Sayıları arttırarak ajurlu şal modeli yapabilirsiniz. Daha önce sizlere anlattığımız dantel yonca örülüşü gibi kalın tığ ve ince iple örüldü. Ama her türlü ip ile örebilirsiniz. Orta kalınlıkta bir ip ile de örülebilir. Önceki yazılarımızda anlattığımız videolu tığ işi dalgalı desen yapılışının bir farklı versiyonu. İpler hazırsa başlayabiliriz.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Nasıl Yapılır ?

İstediğimiz uzunlukta zincir çekerek başlayalım. 2 zincir çekelim. 3. zincir içine 3 trabzan yapalım. Hemen yanındaki zincirin içine de 3 trabzan yapalım. Bu işlemi iki kez daha tekrar edelim. Yani 4 zincir içine 3 er trabzan yapacağız.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 7

Farklı bir renkte aynı şekilde bir tane daha tomurcuk yapalım.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 6

Tomurcuk yaptıktan sonra az önce tomurcuk yapıp zincir çektiğimiz zincirini üzerine ekleyerek yapıyoruz. 8 zincir çekiyoruz alttaki zincirin 4. zincirine sık iğne ile batıyoruz. Aynı yere bir sık iğne daha yapıyoruz. 8 zincir daha çekip 6. zincire sık iğne ile batıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. Son sıraya geldiğimizde yine tomurcuk yapıp bitiriyoruz.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 5

Diğer renge geçip tomurcuk yapıyoruz. Yine 8 zincir çekip en alttaki zincir üzerine batıyoruz. 8 zincir çekip en alttaki zincirin 3. süne sık iğne ile batıyoruz. Sıra sonuna kadar. Sonda tomurcuk yapıp bitiriyoruz.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 4

Bu turda 2. sıradaki zincire batarak yapıyoruz. Model bu şekilde devam ediyor.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 3

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 2

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 1

Modeli daha iyi anlamanız için grafik aşağıdaki gibidir. Zincir sayılarını kendinize göre belirleyebilirsiniz. İki renkli örerken ayın renkleri birbirine sık iğne ile batarak yapıyoruz. Beyazla beyazı mavi ile maviyi birbirine ekliyoruz. Bu şekilde iç içe geçmiş gibi görünüyor.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 7

Ve örgü atkı modeli bittiğinde çok şık bir model ortaya çıkıyor.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 11

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı 10

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Yapılışı

Kaynak : http://make-handmade.com/2012/10/23/crochet-lace-scarf/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler