Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tek Parça Dikdörtgen Yelek

Tek parça dikdörtgen yelek örüyoruz. Kendimize, kızımıza veya sevdiklerimize hediye etmek için. Nasıl yapıldığını sizlere şemalı olarak vereceğiz. Bu yelekte dikiş yok. Yandan zincirle bağlanıyor. Zinciri örgü ile yapıyoruz. Tabi ama isterseniz halka metal zincirler de kullanabilirsiniz. Daha şık duracaktır. Örgüye yeni başlayanlar da rahatlıkla örebilirler bu yeleği. Değişik yelek modelleri arıyorsanız bizde tarif çok. Kürklü örgü hırka yapılışından çok şık yelekler yapılıyor. Kendiniz için deneyebilirsiniz. Tığ işi asimetrik yelek modeli yapılışı da şahane bir örnek. Örgü tunik modelleri olarak da kullanabilirsiniz. Şimdi anlatacağımız tek parça dikdörtgen yelek de farklı bir model. Aynı teknikle örüp model olarak farklı örnekler kurabilirsiniz tığ işi yelek modellerinizde. Dikiş yok bu modelde. Yan kısımları da farklı şekilde bağlıyoruz. Panço modelleri gibi ama yelek, bluz diyebiliriz. Başlayalım mı tek parça dikdörtgen yelek modeline.

Tek Parça Dikdörtgen Yelek Nasıl Yapılır?

Pamuklu iplikler, merserize iplikler kullanabilirsiniz. Basit ve her zaman sevilecek bir desen. Basit ama yaratıcı bir model. Zarif, modern bir tasarım. Bu desen Yumiko Alexander’e ait. Kendisi örgü tasarlarken ilhamı doğadan alıyormuş. Bu desen her yaşa hitap ediyor. Herkes kendi için örüp keyifle giyebilir. Anlatıma modelin şeması ile başlayalım.

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 4

Desenimiz bu şekilde oluşuyor. Şemada uzun çizgiler trabzanı temsil ediyor. Daireler zinciri. Ve artılar sık iğneyi. Model zincir, sık iğne ve trabzandan oluşuyor. Yapılışı oldukça keyifli bir model. Şemayı bedeninize göre zincir çekerek ve üzerinde bulunan sembolleri takip ederek örüyorsunuz. Ve aşağıdaki şemayı uygulayarak örüyoruz.

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 9

Ön kısmı ördükten sonra boyun boşluğunu bırakarak arka kısmı örmeye devam ediyoruz. Boyun için yeterli uzunlukta zincir çekip ve yeterli uzunlukta zincir atlayarak şemadaki gibi örüyoruz. Daha sonra yan kısımlarından uzun zincir çekip ve üzerini sık iğne yaparak bir halat oluşturuyoruz. Ve yanlardan üst şemada gördüğümüz gibi bağlıyoruz.

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 8

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 6

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 7

Oldukça şık bir model. Üstelik yapılışı da kolay.

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 2

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 5

Tek Parça Dikdörtgen Yelek 1

Tek Parça Dikdörtgen Yelek

Kaynak : https://patronesparacrochet.blogspot.com.tr/2014/03/chaleco-crochet-de-una-pieza-rectangular-patron.html

http://www.liveinternet.ru/users/5302792/post357956915/

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Tek Parça Dikdörtgen Yelek”
  1. Güzide dedi ki:

    Çok güzel örgü modelleriniz,çok beğeniyorum .Örgü modelleri yapımında daha fazla açıklama (örn.şu kadar ilmekle başlanır vs gibi) ve hangi marka ip kullanılıyor ve örnek model şeması gösterilirse bizler için çok iyi olur.Çok teşekkürler iyili varsınız.

    1. Melek dedi ki:

      Merhaba Güzide Hanım. Çok teşekkür ederiz. Maalesef ilmek sayısı veremiyoruz. Neden derseniz her beden, her ipin kalınlığı farklı olduğu için. Bizler sadece modelin anlatımını veriyoruz. Örnek kaç ilmek ile başlıyor onu veriyoruz. İlmek sayısı verdiğimiz zaman sıkıntı olabiliyor. Anlayışınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler