Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı

Kızlarımız için çok güzel ev yapımı örgü çanta modeli paylaşmak istiyorum. Tığ işi çanta modeli tavus kuşu çanta olarak geçiyor. Tarifi resimlere bakarak sizler için çıkartmaya çalışıyorum arkadaşlar. Anlaşılmayan bir konu olursa mesaj bırakabilirsiniz. Tavus kuşu çantadan en kısa zamanda bende kızıma örmeyi düşünüyorum. Örmeye başlayan arkadaşlara şimdiden kolay gelsin. Daha önce de çok güzel ev yapımı çanta, silindir çanta ve örgü makyaj çantası  paylaşmıştık, o içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Ev Yapımı Çanta, Tavus Kuşu Çanta Nasıl Yapılır ?

Bu parçadan iki tane öreceğiz.

1. tur : Öncelikle sihirli halka yapıyoruz.Yada 4 zincir çekip halka yapıyoruz. Üzerine 3 zincir çekiyoruz. Yanına 11 trabzan yapıyoruz. Toplamda 12 olacak.Dön.

2. tur : 3 zincir çekiyoruz. Trabzanların arka ilmeğine her sıraya 2 kez batarak  sayıyı 24 e çıkarıyoruz. Dön

3. tur : İkinci turda yaptığımız gibi yine arka ilmeğe batıyoruz ve bir normal örüp bir arttırıyoruz. Sayımız 32 oluyor. İpliği sabitleyip keselim.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 5

4. tur : Renk değiştiriyoruz. Bir alt sıradaki boş olan ilmeğe ipimizi sabitliyoruz. 2 trabzan yapıp 1 zincir çekelim ve 1 trabzan atlayıp 3 trabzan yapalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar yapalım. En son sırada 1 trabzan örelim. Toplamda 10 gurubumuz olacak. Dön.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 10

5. tur : İpimizi sabitleyelim ve üçlü grubun arkasından aynı yere 5 trabzan yapalım. Yine aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz. Yine toplamda 10 gurubumuz olacak.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 20

6. tur : Renk değiştiriyoruz. Bir önceki turda yaptığımız işlemin aynısını yapıyoruz. Fakat bu sefer 7 aynı yere 7 trabzan yapıyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız işlemlerin resmi.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 12

7. tur : Renk değiştiriyoruz. 6. turda yaptığımız işlemin 9 trabzanlı olarak yapıyoruz.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 13

8. tur : Ördüğümüz parçaları üst üste koyalım. Birleştirme işlemine geçelim. Orta göbeği başladığımız renk ile en son ördüğümüz dilimin tepesinden ilmek kaydırma (sık iğne gibi batıyoruz ama ilmeği tek seferde çekiyoruz ) ile karşılıklı iki parçanın da ilmeklerine batarak dilimin sonuna kadar örelim. Dilimin sonuna gelince yine ilmek kaydırma işlemi yaparak orta göbeğin 3. trabzanına gelelim. Aynı şekilde tekrar yukarı çıkalım. İşlemi sıra sonuna kadar uygulayalım.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 9

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 3

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 1

Astar kumaşı geçirmek isteğe bağlı. Uygun bir kumaş üzerine çantayı yerleştirelim. Çantanın kalıbını kumaşın üzerine çizelim. Daha sonra kumaşın etrafını atmaması için dikelim.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 2

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 4

Kapak Kısmı:

4 zincir veya sihirli halka ile başlayalım.

1. tur :  3 zincir çekelim yanına 2 trabzan yapalım. Sırası ile  2 zincir 3 trabzan şeklinde 4 gurup oluşturalım.

2. tur : Her sıraya 2 kez batalım. Ve köşe oluşturalım köşelerde 1 zincir çekelim.

3. tur : Renk değiştirelim. 2. turdaki işlemi tekrar edelim.

4. tur : Renk değiştirelim. 2. turdaki işlemi tekrar edelim.

5. tur : Renk değiştirelim. 2. turdaki işlemi tekrar edelim.

Omuz Askısı: 

130 zincir çekelim. Zincirin her iki tarafına sık iğne dolanalım. Daha sonra renk değiştirip 3 sık iğne örelim. 3 zincir çekip tekrar 3 sık iğne örelim. Aynı işleme sıra sonuna kadar devam edelim.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 14

Çiçek ( 2 adet )

4 zincir çekelim. 5 zincir çekelim sık iğne ile batalım. Aynı işlemi 5 yaprak olacak şekilde tekrar edelim. Yaprakların içini sık iğne ile dolduralım.

Montaj

Kapak kısmını yerleştirelim. Orta kısmı ördüğümüz renk ile ilmek kaydırma işlemi ile birleştirelim. Sık iğne ile birleştirirsek kabarık olacaktır. Bu şekilde daha düzgün olur. Boş kenar kısmına gelince sık iğne yapalım. Tam orta sivri kısımda 10 zincir çekelim ve aynı işleme devam edelim. Çantanın kolunu da eklemeyi unutmayalım.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 7

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 11

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 6

Daha sonra çiçekleri ön ve arka kısmına dikelim. Bir düğme dikip çantayı tamamlamaya başlayalım.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 16

Ve tığ işi örgü tavus kuşu çanta hazır. Mutlu günler dilerim.

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 19

Tavus Kuşu Çanta Yapılışı 17

Kaynak : http://evehaakje.blogspot.nl/2013/09/pauwen-tasje.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler