Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şişle Örgü Modelleri

Yelek modellerinde, şal modellerinde, hırka modellerinde kullanacağınız harika bir örnek. Şişle örgü modelleri yapılışı detaylı bir şekilde videoda anlatılıyor. Takıldığınız herhangi bir konu olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Şişle örgü modellerinde kullanılan fıstıklı örgü modeli tarifini bebek örgü modellerinde de kullanabilirsiniz. Angora ipler yerine bebe yünleri, pamuklu ipler kullanabilirsiniz. Örgü boyunluk modelleri, şapka modelleri olarak da kullanılabilir. Şiş ile örgü örneğini birçok örgünüzde kullanabilirsiniz.

Fıstıklı Burma Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Şişle örgü modellerini kullanacağınız örgüye göre ipleri seçebilirsiniz. Yelekler için angora, bebek örgüleri için bebe yünleri, pamuklu ipler gibi. Ayrıcı ipe göre şiş, fıstıklar için tığa ihtiyacımız olacak.

Şişle Örgü Modelleri

Şişle örgü modelleri yapılışına önce şişe ilmek atarak baslarken modeli kurmadan önce lastik örgü uygulaması yapıyoruz. Lastik uygulamasının hemen üstüne şu şekilde modelimizi kuruyoruz. 3 ilmek ters, 4 ilmek düz, 3 ilmek ters,1  ilmek kes, 1 ilmek dola (yani ajur yaparak kestiğimiz ilmeği artırıyoruz), 2 ilmek düz ör,3 ilmek ters, 4 ilmek düz, 3 ilmek ters şeklinde modelimize devam ediyoruz. Yazdığım açıklamayı takip ederek. Ajurlu uygulama yaptığımız yer fıstıkların arasında şerit şeklinde olan model ve örgünün her ön yüzünde kaydırarak uyguluyoruz. 3 ters 4 düz olarak uyguladığımız yerler fıstıklı burma uyguladığımız yerler ve arkadan saydığımızda 6 sıra ters örgü olduktan sonra örgünün ön yüzünde tığla fıstık uygulaması yapıyoruz. Örgümüzün arka yüzünde fıstıktan dolayı artan 1 ilmeği keserek burma işlemi yapılan ilmek sayısını yine 4 ilmeğe düşürüyoruz. Örgünün ön yüzünde burma işlemini de yaparak modeli tamamlıyoruz. Bu şekilde ilerleyen gayet ve zevkli ve şık bir model. İstediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz. Yelek, etol, atkı, hırka vs. istediğiniz alanda uygulayabileceğiniz bir örgü modelidir. Esnek bir örgü olduğu için ilmek sayılarını bunu göz önünde bulundurarak başlamanızı tavsiye ederim. Yapacak olan tüm örgü sever hanımlara kolaylıklar dilerim.

Şişle Örgü Modelleri 1

Şişle Örgü Modelleri 2

Arada kullanılan ajur modelini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Çok güzel görünen iki şişle örülmüş modelin anlatımına geçiyoruz.

Benzer İçerikler
One thought on “Şişle Örgü Modelleri”
  1. Magda Baánová dedi ki:

    …..Vaše projekty, na ktoré sa môžem pozrieť sú neskutočne krásne, dakujem za inšpiráciu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler