Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kıymık Nasıl Çıkar?

Kıymık küçüktür ama can yakar, acıtır. Tırnak arasına kaçtıysa bide. Deri altında kaldığında iltihaba da neden olabilir. Acır ve ağrıya neden olur. Bugün kıymık nasıl çıkar ona değineceğiz. Pratik uygulanabilir sağlık sorunlarına değiniyoruz. Daha önce paylaştığımız sağlık tüyolarına değinebilirsiniz. Daha genç görünmenin yollarını, sağlıklı öğünler en iyileri, cilt için maskeler, saç için maskeler, lezzetli sağlıklı yemek tarifleri gibi birçok tarife ulaşabilirsiniz.

Çıkarılamayan Kıymık

Ayağımıza, elimize batan kıymıkları çıkartmak artık çok daha kolay. Bu pratik yöntem sayesinde kolayca kıymıklardan kurtulacağız. Hemen kıymık nasıl çıkar ona değinelim.

1- Kıymığı sıkmıyoruz. Kıymığı daha iyi görmek için bulunduğu alanı sıkarak çıkartmak isteriz. Sıkma işlemi kıymığın parçalara ayrılmasına ve daha derine batmasına neden olabilir. O yüzden kıymığı sıkmayalım.

Kıymık Nasıl Çıkar? 9

2- Kıymığın battığı alanı inceleyelim. Gerekirse büyüteç kullanalım. Kıymığın büyüklüğünü, battığı açıyı görelim. Kıymığı cildimize açılı yönde bastırmamaya dikkat edelim.

Kıymık Nasıl Çıkar?

3- Kıymığın battığı alanı yıkayalım, temizleyelim, kurulayalım. Kıymığı çıkartmaya uğraşırken enfeksiyon kapmasını istemeyiz. Kıymığın battığı bölgeyi sabunla temizleyelim. Kağıt havlu peçete ile nazikçe kurulayalım.

Kıymık Nasıl Çıkar? 1

4- Kıymığı çıkartmak için karbonat ve su ile bir macun hazırlayalım. Küçük bir kap içerisinde bolca karbonat ekleyelim. Ardından az miktarda su ekleyelim. Karıştırarak koyu kıvamda bir macun yapalım. Karbonat ve su arasında bir oran yok. Sürülebilir bir kıvamda macun elde edeceğiz.

Kıymık Nasıl Çıkar? 2

5- Hazırladığımız macunu kıymığın üzerine nazikçe sürelim. Kıymığa ve çevresine hafif bir kat macunu sürelim. Macunu uygularken kıymığı derine itmemeye dikkat edelim.

Kıymık Nasıl Çıkar? 3

6- Sürdüğümüz macunun üzerine bir yara bandı yapıştıralım. Yara bandını pamuk kısmının macun üzerinde olduğundan, kapladığından emin olalım. Yara bandının markası, kalitesi önemli değil. Macun üzerini kapatması önemli.

Kıymık Nasıl Çıkar? 4

7- 24 saat yara bandını macun üzerinde bekletelim. Yara bandını kaldırdığımızda kıymığın kolayca çıkması gerekir. Eğer çıkmazsa bir cımbızı sterilize edelim. Nazikçe cımbızla çekmeye çalışalım. Kıymık çıktıktan sonra kıymığın olduğu yere antibiyotikli krem sürelim. İsterseniz kıymığı çıkardıktan sonra bir yara bandı yapıştırabilirsiniz.

Kıymık Nasıl Çıkar? 5

8- Kıymığı çıkardıktan sonra antibiyotikli krem sürmek iyi fikir olacak. Enfeksiyon oluşmasına engel olacaktır. Herhangi bir eczaneden antibakteriyel bir merhem alabilirsiniz.

Kıymık Nasıl Çıkar? 6

9- Bazen kıymık çıktığında bulunduğu kasım kanayabilir. Kanamanın olduğu kısma sıkıca bastırabilirsiniz. Kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.

Kıymık Nasıl Çıkar? 7

10- Kıymık çıkmıyorsa ağır kanamaya devam ediyorsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyabiliriz. El, ayak tırnağının altındaki kıymık tıbbi müdahale gerekebilir. Belki tetanos aşısı gerekebilir.

Kıymık Nasıl Çıkar? 8

Kaynak : https://www.wikihow.com/Remove-a-Splinter-with-Baking-Soda

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler