Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sağlıklı Öğünler, En İyileri

Daha fazla yememiz gereken sağlıklı 10 yiyecekten bahsedeceğiz bugün. Yaklaşık 2 yıldır covid 19, corona virüs ile mücadele ediyoruz. Bu hastalık diğer hastalıklarda da olduğu gibi bağışıklığımızın ne kadar güçlü olması gerektiğini tekrar hatırlattı bize. Sağlık konuları, temizlik, hijyen çok önemli olduğunu gördük. Bugün sağlıklı öğünler, en iyilerinden bahsedeceğiz. Bu besinleri tüketmeye dikkat edelim. Daha önce de bazı pratik bilgilere değinmiştik. Buğday ruşeymi faydalarından bahsetmiştik. Mutlaka okumanız gereken bir içerik. 10 en çok protein içiren besinden bahsetmiştik. Yine okumanız gereken yazılardan. Şimdi yine okumanız gereken sağlıklı öğünler, en iyilerinden bahsedelim.

Sağlıklı Öğünler

Yediklerimizin sağlığımızı etkilediğini biliyoruz. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı beslenme yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve bazı kanser türlerinin riskini azalttığı gözlemleniyor. Bu yüzden ne yediğimizi dikkatle seçmeliyiz. Sağlıklı öğünler en iyileri, kendimizi sağlıklı tutmak için en iyi 10 yiyeceğe bir göz atalım.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 11

1 – Balık : Somon, alabalık, uskumru, sardalya ve hamsi bazı yağlı balıklar omega 3 bakımından zengindirler. Bu yağlar kalp ve sinir sisteminde oldukça faydalıdır. Felç ve kalp krizi riskini azaltır. Balıklar cildimiz için en önemli vitaminlerden biri olan E vitaminini de içinde bulundurur. Balıklardaki yüksek kalitede protein cildimizin gücünü, bütünlüğünü korur.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 13

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 14

2- Yumurta : En güzel protein kaynaklarından bir tanesi. Enerjiyi korumak, kırmızı kan hücrelerini oluşturmak için B 2 ve B 12 vitaminleri bulunur. Vücudumuzun kas protein sentezini uyarması için amino asit lösin kaynağıdır. Hücre zarı için önemli olan kolin içerirler. Yumurtanın sarısı vitaminlerin önemli bir kısmını içinde bulundurur.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 17

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 16

3- Avokado : Mükemmel bir lif kaynağı. B, K, E gibi vitaminleri içinde bulundurur. Vücudumuz için sağlıklı yağlar bulundurur.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 19

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 18

4- Brokoli : Bol miktarda, kalsiyum, potasyum, folat, lif içerir. Ayrıca C vitamini ve beta karoten gibi antioksidanların kaynağıdır. Yarım fincan brokoli ile günlük C vitamininin yaklaşık % 85 ini sağlayabilir.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 20

5- Yulaf Ezmesi : Kahvaltılarda tam tahıllı doyurucu bir besin olmuştur. Yarım fincan sade yulaf kolesterolü düşürmeye, kardiyovasküler risk faktörlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı lif içerir. Kompleks karbonhidratlar ve suda çözünen lif içerir. Bunlar kan şekerini dengeler.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 21

6- Ceviz : Sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller, lifler sağlar. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri içerir.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 22

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 23

7- Balkabağı : Kış sebzelerinden olan kabak cildimizin sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olur. Harika bir potasyum kaynağıdır. İçerdiği potasyum tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İçerisinde magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 24

8- Kinoa : Bir çeşit otsu bitkidir. Yeteri miktarda tükettiğinizde 9 temel amino asidi et veya kolesterolden alacağımız enerjinin aynısını sunan tam bir proteindir. Lif, magnezyum, B vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, E vitamini, çeşitli temel antioksidanlar bakımından zengindir. Glütensizdir.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 25

9 – Ispanak : Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler A, C, K vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, lif ve diğer antioksidanlar bakımından zengindir. Demir oksijenin vücutta taşınmasını, enerji üretilmesini, DNA sentezinden sorumlu kırmızı kan hücrelerinin işlevi için önemli bir rol oynar. K vitamini ayrıca kemik sağlının korunmasına faydalı olur.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 26

10 – Badem: Çiğ badem magnezyum, demir, E vitamini, kalsiyum, lif, B2 vitamini içermektedir. Yeteri miktarda tüketildiğinde kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuş.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 27

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 28

Şimdi sağlıklı yiyeceklerden oluşan öğünlerimizde hazırlayabileceğimiz sağlıklı öğünler en iyilerine göz atalım.

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 12

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 11

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 10

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 9

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 8

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 7

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 6

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 5

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 4

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 3

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 2

Sağlıklı Öğünler, En İyileri 1

Sağlıklı Öğünler, En İyileri

Kaynak : https://a-lifestyle.com/top-healthy-food/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler