Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

10 En Çok Protein İçeren Besin

Sizlere, en çok protein içeren besinler hakkında bir yazı  hazırladık.  Proteinler, kaslarımızın ve dokularımızın önemli yapı taşlarıdır. Özellikle egzersiz yapan insanlar günlük yedikleri protein miktarını takip ederler. Protein içeren besinlerin alımı kilo kaybı ve açlık düzenlemesine önemli ölçüde yardımcı olur.

En Fazla Protein İçeren Besinler

En iyi protein kaynakları yağsız kırmızı et, balık ve tavuktur. Bunlar aynı zamanda pahalı seçimlerdir. Gerçek şu ki, yüksek kaliteli bir protein diyeti yemek, tabağınızı doldurmak için karbonhidrat içeren besinlerden oluşan bir diyetten daha pahalıdır. Ancak sıkı bir bütçeniz olmasa bile, yine de yüksek kaliteli protein gıda kaynakları elde edebilirsiniz.

Önerilen günlük diyet referans alımı, kilogram vücut ağırlığı başına 0.8 gr protein. Bu kadınlar için yaklaşık 46 gr ve erkekler için 56 gr yapar. Bu minimum miktar olarak alınmalıdır, günlük olarak vücudumuzun ihtiyacı var. Ancak optimal sağlığı hedefliyorsanız, bireysel protein alımı aktivite seviyesi, yaş, mevcut sağlık durumu ve kas kütlesine göre değişir. Daha aktif ve daha fazla kas kütlesi olan insanlar daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar. Ayrıca yaşlı insanlar kas kaybını önlemek için daha yüksek protein alımı hedeflemelidir. Bir yaralanma, hamile veya emzirmekten yeni kurtuluyorsanız protein alımınız daha yüksek olmalıdır. Kilo vermeye çalışsanız bile, daha yüksek protein alımının (tüketilen tüm kalorilerin% 30’u protein oluşturur) iştahı azaltmaya yardımcı olduğunu ve kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir .

Hayvansal olmayan protein gıda kaynaklarının çoğu eksik protein kaynaklarıdır. Bu, vücudumuzda protein üretmek için tüm amino asitleri içermedikleri anlamına gelir. Yeni protein oluşumunu mümkün kılmak için eksik protein gıda kaynakları ile birleştirilmelidirler. Fasulye ve pirinç tipik bir örnektir. Protein eksik kaynakları, vücudumuzda daha sonra protein oluşumunu mümkün kılan tam protein kaynakları ile de birleştirilebilir. Hayvansal olmayan protein kaynaklarını tüketmeyi düşünmelisiniz, çünkü fitokimyasallar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi sağlığımız için faydalı birçok besin maddesi vardır.

Cüzdanınızı yakmadan yüksek proteinli yiyecekler almanızı kolaylaştıracak 10 düşük maliyetli, yüksek proteinli gıda kaynaklarının bir listesini yaptım. Günlük protein ihtiyaçlarınızı cebinizi yormadan gıda maddeleri ile karşılamak o kadar zor değil.

1. Badem

10 En Çok Protein İçeren Besin

Badem mükemmel sağlıklı atıştırmalıklardır. Sadece bir avuç badem 6 gr proteine ​​sahiptir ve ayrıca vitaminler, manganez ve antioksidanlar gibi minerallerle doludur. Bademden gelen antioksidanların LDL’yi düşürdüğü ve HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Badem yüksek şekeri önleyerek kan şekerinizi kontrol eder ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Çiğ badem almak ve her gün bir avuç yemek en iyisidir. Atıştırmalık olarak alabilir, salatalara ekleyebilir, çorbaların üzerine serpebilir veya tahıllarınızla birleştirebilirsiniz.

2. Mercimek

10 En Çok Protein İçeren Besin 1

Mercimek, hayvansal olmayan bir başka protein kaynağıdır. Ayrıca sindirim sisteminiz ve kan kolesterol seviyeleriniz için faydalı kılan diyet lifi bakımından da zengindirler. Aynı zamanda en ucuz protein besin kaynakları arasındadır. Hayvansal olmayan birçok protein kaynağı gibi mercimek eksik bir protein kaynağıdır, yani vücudumuzda protein üretmek için gerekli olan tüm amino asitleri içermezler. Bu, tüm temel amino asitleri elde etmek için mercimekleri başka bir protein kaynağı ile birleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

3. Kuru Fasulye

10 En Çok Protein İçeren Besin 2

Fasulye süper bir yiyecek! Çok fazla lif ve fitokimyasal içerir. Çok fazla lif içeren fasulye yediğimizde, yiyeceklerimiz daha yavaş işlenir ve daha uzun süre dolmuş gibi hissedilir. Kırmızı et ile hazırlana kuru fasulyenin protein değeri ciddi derecede artar.

Hayvansal Protein Kaynakları

Hemen hemen tüm hayvan proteinleri, vücudumuzun kaslarımız ve dokularımız için yeni proteinler oluşturmasına izin veren tam proteinlerdir. Bu nedenle hayvansal protein kaynaklarını tüketmek önemlidir. İhtiyacımız olan tüm amino asitleri almanın en kolay yoludur.

4. Balık

10 En Çok Protein İçeren Besin 9

Pahalı olmak zorunda değil. Yıl boyunca satın alınabilen ve iyi fiyatlara sahip belirli balık türleri vardır. Balık, genellikle etle birlikte gelen doymuş yağlar olmadan çok iyi bir protein kaynağıdır. Bu yüzden haftada en az bir veya iki kez balık yemek iyi bir fikirdir, iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır, B6 ve 12 vitamini kalp ve kan damarı sağlığımız için çok faydalıdır. Dondurulmuş balık kalitesini kaybetmediğinden hem dondurulmuş hem de taze olarak satın alabilirsiniz.

5. Ton Balığı

10 En Çok Protein İçeren Besin 3

Konserve ton balığı uygun fiyatlı ve protein seviyeleri söz konusu olduğunda bir şampiyon. Taze ve konserve protein seviyeleri çok benzerdir. Konserve ton balığı hızlı bir yemek hazırlamak için ideal sandviçler, salatalar, makarnalar için kullanılabilir

6. Kırmızı Et

10 En Çok Protein İçeren Besin 4

Kırmızı et, vücudumuz için en iyi tam protein kaynakları arasında yer alır, ancak balıkların aksine genellikle yüksek miktarda doymuş yağ içerir. Daha az yağ içeren et türleri genellikle daha pahalıdır. Kalorilerin yarısı yağdan gelir.

7. Tavuk

10 En Çok Protein İçeren Besin 5

Tavuk tam bir protein kaynağıdır ve genellikle kırmızı etten çok daha az yağ içerir. Bagetler tavuğun daha ucuz kesimleri arasındadır. Derisini yemezseniz yağ ve kolesterol miktarı çok daha azdır.

8. Yumurta

10 En Çok Protein İçeren Besin 6

Yumurtaları mükemmel tam protein kaynaklarıdır. Yüksek kolesterol içeriği nedeniyle dikkat edilmelidir. Kolesterol konusunda endişeleriniz varsa, sadece kolesterol içeren yumurta sarısını bırakın ve sadece yumurta beyazlarını yiyin ve mükemmel bir sağlıklı protein kaynağı alın.

9. Yoğurt

10 En Çok Protein İçeren Besin 7

Kalsiyum, D vitamini ve potasyum gibi çeşitli besinler içerir. Laktozun sindirilebilirliği ve belirli besinlerin asimilasyonu, kemik mineral alımının arttırılması, kilo yönetimi, kalp sağlığı, metabolik sağlık ve sindirim ve bağışıklık sağlığı dahil olmak üzere insan sağlığına çeşitli faydaları vardır. Ülkemizin değişik yörelerinde yapılan yoğurtların, mayalarının farklı olması sebebiyle değerleri farklı olabilir.

10. Süt

10 En Çok Protein İçeren Besin 8

Süt, vitaminler, mineraller, protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar dahil olmak üzere çok çeşitli besinler içerir. Besin içeriğinin birçok faktöre bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Kaynak : www.healthyhabitshub.com/30-cheap-high-protein-food-sources/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler