Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Gözlük Camının Buğulanmaması için Yapılabilecekler

Gözlük kullananların derdidir camlarının buğulanması. Hele son zamanlarda maske ile dolaşıyoruz direk gözlükler buğulanıyor. Bugün gözlük camının buğulanmaması için yapılabileceklerden bahsedeceğiz. Pratik bilgilerden zaman zaman bahsediyoruz. Ülkemiz ve tüm dünya corona virüs belası ile uğraşıyor. Evden dışarı çıkarken maskeli çıkıyoruz. Maskeleri örüyoruz, dikiyoruz, hazır cerrahi maskeleri kullanıyoruz. Örmek isteyenler maske nasıl örülür önceki yazılarımızdan bulabilirler. Gözlük camının çizikleri nasıl giderilir yine önceki yazılarımız arasında. Gözlük camı buğu önleyici bilgilere geçelim. Nelermiş hep birlikte öğrenelim.

Maske Takınca Gözlük Buğulanması

Gözlük Camının Buğulanmaması için Yapılabilecekler

Gözlük takan arkadaşlarımızın yeni derdi maske takınca gözlük buğulanması. Maskemizi takıyoruz gözlükler hemen buğulanıyor. Endişelenmeye gerek yok. Sinir bozucu bu durumdan kolay bir yöntemle kurtulabiliriz. Gözlük camının buğulanmaması için yapılabilecekler neler kısaca değinelim.

İlk yöntem önerisi 2 doktordan geldi. Bu doktorlar ameliyat edersen gözlük camlarının buğulanmaması için yaptıkları tekniklerden bahsettiler bir makalede. Yapılışı için tek ihtiyacımız olan sabun ve su. Doktorların açıklaması maskeyi takmadan önce gözlüklerimizi sabunlu suyla yıkamamızı istiyor. Gözlüğün üzerinde kalan suyu silkeleyelim. Gözlüğü takmadan önce kendi kendine kurumasını bekleyelim. Mercek kısımlarını yumuşak bir bezle nazikçe silelim. Bu yöntemle maskeyi taktıktan sonra gözlük camları buğulanmayacak.

Bu yöntem için herhangi bir sabun kullanabilirsiniz. Fakat bulaşık deterjanının en etkili yöntem olduğu söyleniyor. Tabu buğu önleyici sprey de alıp kullanabilirsiniz. Yüzücüler ve dalgıçlar sık sık bunlardan kullanıyorlar. Hatta bazı yüzücüler gözlük camlarına küçük bir miktar tükürük bile sürüyormuş. Fakat bu yöntemin maske kullanıldığı zaman etkili olup olmadığı belli değil.

Bir başka makalede ise burun kemerine bant takılması öneriliyor. Maskenin üst kısmı ile gözlük arasında bant bir engel görevi görüyormuş. Eğer kulağa takılan değil de kafanızın arkasından gelen lastikli maske kullanıyorsanız doktorlar maske bağlarının kulağın üstünden bir düğüm ve kulağın altından bir düğüm olacak şekilde çapraz bağlamayı öneriyorlar.

Gözlük Camının Buğulanmaması için Yapılabilecekler 1

kaynak: www.popsci.com.tr/maske-takarken-gozlugunuz-bugulaniyor-mu-iste-yapabilecekleriniz/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler