Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Kaymak Nasıl Yapılır?

Köyümüzde, memleketimizde çocukluğumuzda yediğimiz lezzetleri arar olduk. Evde kaymak nasıl yapılır detayları ile hazırladık. Küçüklüğümde köyümde annemler tereyağı, peynir, kaymak yaparlardı. Onların tadını şimdi hiçbir şey tutmuyor. Annem inekleri sağdıktan sonra sütü kaynatır makinede kullanır tereyağı kısmını, peynir kısmını ayırırdı. Yazdan hazırlar kış boyu afiyetle yerdik. Tereyağını koyun karnı içinde saklarlardı. Tertemiz temizlenirdi sonra kurutulurdu eğer yanlış hatırlamıyorsam sonra içine tereyağı basılırdı. Şimdi köyümden yine tereyağı ve peyniri alıyorum. O lezzet yok ama yine organik, katkısız. Mümkün olduğunca yapabildiğimiz lezzetleri evde yapmaya çalışıyoruz. Yoğurt, peynir yapabiliriz evde. Evde çökelek nasıl yapılır daha önce ayrıntıları ile paylaşmıştık. Yapmak isteyenler tarifi inceleyebilirler. Evde tereyağı nasıl yapılır yine paylaştığımız tarifler arasında. Evde yoğurt nasıl yapılır diğer tariflerimizden. Evde bende yoğurdu kendim yapıyorum. Tereyağı ve peyniri ise memleketimden alıyorum. Evde peynir yapımını denemiştim çok lezzetli oluyor. Sizde evde kaymak nasıl yapılır merak ediyorsanız evde kaymak nasıl yapılır videolu olarak hazırladık. Şimdi detaylara geçelim.

Evde Kaymak Yapımı

Kremadan kaymak yapımı da var. Ama biz doğal sütçülerden aldığımız sütlerden yaptığımız kaymaktan bahsedeceğiz. Doğal mahalle aralarında satılan aldığımız sütçülerin daha çok kaymağı oluyor. Bende sütü kaynattığımda beklediğinde üzerinde kaymak tabakası oluşuyor. Onu alıyor kahvaltılarda tüketiyoruz. Tereyağı – bal- kaymak üçlüsü kahvaltı tariflerinde kahvaltı sofralarında olmazsa olmazı. Evde doğal kaymak nasıl yapılır videodan izleyip sizde evinizde yapabilirsiniz. Miktarının çok olmasını istiyorsanız dondurucularda kaymakları bekletebilirsiniz.

Evde kaymak nasıl yapılır başlıyoruz. Önce doğal süt alıyoruz. Aldığımız sütü güzelce kaynatıyoruz. Soğuyunca buzdolabına kaldırıyoruz. 1 gece dolapta bekleyince üzerinde kaymak daha çok bekliyor. Bu kaymağı alıyoruz. Kahvaltılarımızda afiyetle tüketiyoruz.

Evde Kaymak Nasıl Yapılır? 1

Şimdi kaymağın nasıl yapıldığını videolu olarak izleyelim.

Evde Kaymak Nasıl Yapılır?

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler