Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sizlere zaman zaman sağlık konusunda, pratik bilgiler konusunda, yemek tarifleri hakkında paylaşımlarda bulunuyoruz. Örgü modelleri ve iğne oyasına ara veriyoruz. Bugün evde yoğurt nasıl yapılır ona değineceğiz. Mutlaka yazımızı okumalısınız. Çok güzel bilgiler mevcut.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi

Daha fazla para kazanma hırsı ile yiyecek ve içeceklerde yapılan sahtekarlıklara her geçen gün yenilerin eklenmesi, beni rahatsız ettiği kadar sizleri de rahatsız ediyordur. Zaman zaman evde yapabileceğimiz doğal yiyecek ve içeceklerin yapımını anlattığımız yazılar paylaşıyoruz. ilerleyen zamanlarda bu konuda başka yazılarda hazırlamaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konuları yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Bu yazımızda, evde yoğurt nasıl yapılır, yoğurt yapımı hakkında püf noktaları ve uyarılardan bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle, güvendiğiniz (!) bir markadan yada güvendiğiniz sütçüden günlük süt alın. Sütçüye güvenmiyorsanız markette almanızı tavsiye ederim. Yoğurt mayası içinde aynı durum geçerli. Sürekli aynı yoğurt mayasını kullanmayın, ara sıra değiştirmenizde fayda var.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? 1

 1. Sütü kaynatmadan önce tencereyi bir bardak su ile çalkalayın. (Sütün dibine yapışmasını engelleyecektir.
 2. Kalın tabanlı tencereye taşma seviyesini hesap ederek sütü boşaltın.
 3. Kısık ateşte kaynadıktan sonra, 10 dk daha kaynatın. Daha fazla kaynatmayın, yararlı bakteriler azalacaktır.
 4. Kaynadıktan sonra, sütü, 43- 45 dereceye kadar soğutun. Yoğurt Mayalama sıcaklığı bu aralıkların dışına çıkarsa yoğurtta ekşime yada kıvam sorunu oluşabilir.
 5. Sütün sıcaklığını mümkünse termometre ile ölçün, termometre yok ise serçe parmağınızı 7 saniye süte batırın yanmıyorsa sıcaklık yeterli sayılır. (Termometre ile ölçüm en sağlıklısı)
 6. Sütün mayalanması için gerekli ısıda olduğuna eminseniz %1 oranında yoğurt mayası ilave edin. Bir yemek kaşığı yoğurt yaklaşık 35 gr, 5 litre süte 1/2 kaşık yoğurt mayası ilave edebilirsiniz.
 7. Üzerini kapatarak yapabilir yada fırında mayalanmasını sağlayabilirsiniz. Fırında yoğurt kaç saatte mayalanır diyorsanız. Fırını 50 dereceye ayarlayın, dereceye ulaştığında fırını kapatın ve kabı fırına kapağı açık vaziyette koyun. Fırının çalıştırmayın, mayalama kabının ağzının açık bırakın. 4,5- 5 saat mayalanması için bırakın.
 8. Yoğurt uzun süre mayalanırsa ne olur, 5 saatten fazla mayalanırsa ekşi yoğurt elde edersiniz.
 9. Ekşi yoğurt nasıl yapılır? Özellikle ekşi yoğurt istiyorsanız, mayalanma süresini uzatın yada mayalanma sıcaklığını 45 derecenin üzerine çıkartın, her iki yöntemle ekşi yoğurt elde edebilirsiniz.
 10. Mayalandıktan sonra, yoğurt kaç saat sonra dolaba konur diye düşünmenize gerek yok. Biraz dinlendirdikten sonra ( Buzdolabına mümkün olduğu kadar sıcak malzemeler koymayın) +10 derecenin altında sıcaklığa sahip buzdolabına ağzı kapalı bir vaziyette koyun.
 11. En 12 saat sonra yoğurt yemeye hazır.

YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI

 1. Yoğun kıvamlı yoğurt yapmak istiyorsanız, sütü ısınırken sık sık karıştırın.
 2. Mayalanma sırasında maya kabının üzerini peçete yada bez ile kapatın, buharlaşan suyu tutacak yoğurdun sulu olmasını önleyecektir.
 3. Kaymaklı yoğurt yapmak istiyorsanız, yoğurt mayasını süt tenceresinin kenarından ilave edin.
 4. Mayalanma düşük sıcaklıkta olursa yoğurt olmayabilir, yada çok sulu olur.
 5. Mayalanma yüksek sıcaklıkta olursa ekşime ve sulanma olabilir.
 6. Daha yağlı ve katı yoğurt istiyorsanız 3 te 1 oranında manda sütü ilave edin ( 3 kg inek sütüne 1 kg manda sütü ilave edin)

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? 2

YOĞURT YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK UYARILAR

 1. Sütün kesilmemesi için bazı kimyasallar kullanılıyor, bunu öğrenmek, sütçünüzü ve sütü denemek için bazen kesik süt isteyin.
 2. Güvenmediğiniz sütçüden kesinlikle süt almayın. Bu durumda marketten almayı tercih edin. Hasta hayvanın sütünü kullanmak istemezsiniz.
 3. Birden fazla kullanılmış kaplardan süt almayın. Mümkünse kendi tencerenizi kullanın. İkinci kez kullanılan pet şişeler doğru temizlenmedikleri için kullanımı uygun değil.
  Kolay gelsin.
Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler