Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fas Usulü Patlıcan Turşusu

Kışlık hazırlık olarak turşu tariflerinden patlıcan turşusu ile devam ediyoruz. Fas usulü patlıcan turşusu hazırladık. En altta da bizim yaptığımız patlıcan turşusu tarifini bulacaksınız. Tarif çok lezzetli, iştah açıcı görünüyor. Denenmesi gereken tariflerden. Patlıcan tarlalardan kalkmaya yakın yapıyoruz patlıcan turşusunu. Son patlıcanlarla. Daha lezzetli oluyor. Turşularda bolca sarımsak kullanıyoruz. Özellikle patlıcan turşusunda. Sirke katmadığımız için içine sarımsağı çok koyuyoruz. Pratik sarımsak soyma yöntemlerini kullanarak işinizi kolaylaştırabilir zamandan kazanabilirsiniz. Turşulardan bahsedecek olursak lokanta usulü mor lahana turşusu en sevdiğim ve 1 günde hazır olacak bir turşu. Kolay lahana turşusu tarifi de beyaz lahana ile hazırladığımız bir tarif. Şimdi Fas usulü patlıcan turşusu tarifine geçelim.

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 6

Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır?

Patlıcanla hazırlanmış çok lezzetli bir tarif. Fas usulü patlıcan turşusu. Kış için yapıp kış boyu afiyetle yiyebilirsiniz. Hazırsanız malzeme listesi ile başlayalım.

  • 1,5 çay kaşığı tuz
  • 2,5 çorba kaşığı şeker
  • 1 bardaktan biraz fazla sirke
  • 2,5 bardak su
  • 2 yemek kaşığı kişniş tohumu
  • 5 diş sarımsak
  • 1,5 kilo bebek patlıcan

Malzemeler hazırsa başlıyoruz. Bir tencerede tuz, şeker, sirke, sarımsak, kişniş tohumlarını kaynatalım. Patlıcanları uzunlamasına köküne kadar 4 e keselim. Kaynayan suyun içine atalım ve 8 – 10 dakika kaynatalım. Daha sonra patlıcanları alalım. Kavanoza yerleştirelim. Kaynattığımız suyu üzerine dökelim. Kapağı kapatalım. 12 saat sonra kavanozu karıştıralım.

Fas Usulü Patlıcan Turşusu

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 3

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 5

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 7

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 8

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 9

Servis yapmadan önce patlıcanları tabağa koyun ve üzerine zeytinyağı gezdirin. Kişniş gezdirin. Buzdolabında 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 1

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 2

Fas Usulü Patlıcan Turşusu 4

Şimdi bizim usul patlıcan turşusu yapılışını izleyelim.

Kaynak : https://www.feastingathome.com/moroccan-pickled-eggplant/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler